ZST Mielec
Slider

Bob Dylan laureatem Literackiego Nobla 2016

Bob Dylan (ur. jako Robert Allen Zimmerman 24 maja 1941r. ) to piosenkarz, poeta, kompozytor, bard - ikona współczesnej kultury amerykańskiej. W październiku wyróżniono go Literacką Nagrodą Nobla.

Decyzję Szwedzkiej Akademii ogłosiła Sara Danius, sekretarz nagrody: „Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2016 otrzymał Bob Dylan. Został nagrodzony za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni" - powiedziała.

O Dylanie jako poecie mówiło się od lat. Analogii dla jego poezji szukano w literaturze ludowej i średniowiecznej. Kiedy w 1997 roku zgłoszono Dylana do Literackiej Nagrody Nobla uzasadniano ten fakt tym, że „wskrzesił tradycję literatury ustnej i sztukę minstrelów". Niedawno ukazała się jego nowa, 37. studyjna płyta "Fallen Angels" z amerykańskimi standardami.

„New York Times" przywołuje słowa Billa Wymana, członka najlepszego składu Rolling Stonesów, który trzy lata temu napisał na łamach „NY Times" artykuł, w którym lirykę Dylana nazywał „znakomitą”. „Jej problematyka jest ponadczasowa. Niewielu poetów może cieszyć się takim wpływem” - pisał. 

Decyzja została podjęta przez 18 członków Szwedzkiej Akademii. Tym razem nie spełniły się przewidywania bukmacherów, według których tegorocznym faworytem był Kenijczyk Ngugi wa Thiong'o.

Czytany 1227 razy