ZST Mielec
Slider

Polskie drogi do niepodległości

9 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu została zorganizowana akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod hasłem: „ Polskie drogi do niepodległości”.

Tegoroczne święto stało się okazją do rozważań nad kształtem państwa i przypomnieniem wydarzeń z przeszłości.

Szczególnym gościem uroczystości była pani Anna Niezabitowska, wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły, wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego i przemówieniem Dyrektora ZST w Mielcu mgr inż. Mariusza Wojciechowskiego. Pan Dyrektor odwołał się do historii Polski oraz zwrócił uwagę na radość, jaką współcześni Polacy mogą czerpać z wolności. Wręczył on także chętnym uczniom polskie flagi, prosząc o wywieszenie ich 11 listopada w swoim miejscu zamieszkania.

Część artystyczna rozpoczęła się filmową wędrówką po galerii malarstwa, obrazującego przeszłość Polski i poświęcenie Polaków w walce o niepodległą Ojczyznę. W podsumowaniu sentymentalnej retrospekcji przytoczono słowa Ignacego Jana Paderewskiego:

"Nie zginie Polska, nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale. Dla was, dla nas i dla całej ludzkości."

Scenariusz montażu słowno – muzycznego obejmował wiersze, a także teksty prozatorskie polskich poetów i pisarzy, których twórczość na przestrzeni burzliwych dziejów naszego narodu była ważnym orężem w walce o wolność. Teksty recytowane na tle muzyki Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Zbigniewa Preisnera, tak jak wehikuł czasu, przeniosły słuchaczy w atmosferę minionych dni.

 Oprac.: mgr E. Turek, mgr D. Kusek

Opublikowano w dniu: 16.11.2017 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 16.11.2017 r.

Czytany 889 razy