ZST Mielec
Slider

Udział uczniów ZST w Partyzanckich Zaduszkach

W dniu 18 listopada 2017 roku kilkunastoosobowa delegacja uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu z klas 2 CZ, 3 AI, 3 AZ oraz 3 BI, wzięła udział w patriotycznej uroczystości.

Uczestniczyli oni w Partyzanckich Zaduszkach, mających na celu upamiętnienie wszystkich Żołnierzy Niezłomnych jako bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Delegacja uczniów wystawiła Honorową Wartę Pamięci przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych. Zaduszki rozpoczęły się od modlitwy w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy polskich, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę oraz recytacją wiersza „Listopad” Adama Hemara, a zakończyły Apelem Poległych pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Szydłowcu.

Uroczystość mająca na celu kształtowanie postaw obywatelskich i społecznych, a także popularyzowanie dziejów najnowszych Polski oraz naszego regionu została zorganizowana przez Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. Mściciela. Patronat honorowy nad Partyzanckimi Zaduszkami objęło Starostwo Powiatu Mieleckiego, Nadleśnictwo Mielec, Gmina Wiejska Mielec oraz gmina w Tuszowie Narodowym.

Jednocześnie, kilka dni wcześniej, 13 listopada 2017 roku nasi uczniowie uczestniczyli w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu w premierowej projekcji filmu „Ojciec i syn”, opowiadającym o wydarzeniach, które miały miejsce w Ostrowach Tuszowskich w sierpniu 1946 roku, tj. o bitwie żołnierzy oddziałów majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” z oddziałami NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także Ludowego Wojska Polskiego. Film przedstawia opowieść Mariana i Romualda Rzeszutków o bitwie Żołnierzy Niezłomnych .Gościem wydarzenia był Tadeusz Płużański, dyrektor ds. publicystyki TVP Info, prezes Fundacji „Łączka”, publicysta, historyk., który przedstawił tematykę Żołnierzy Wyklętych zgromadzonym słuchaczom.

Film powstał z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznych im. Wojciecha Lisa „Mściciela”, Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”. Film został nagrodzony „Aniołem Wolności” na XIX Festiwalu Filmowym „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni w ramach projektu „Młodzi dla Historii”  i był jedną z ponad setki zgłoszonych produkcji, a ostatecznie  zwycięskim filmem spośród 13 finałowych tytułów. Jak podkreśliło jury konkursowe, film został nagrodzony „za jasny i klarowny sposób opowiadania o wartościach przekazywanych przez pokolenia, a także za dynamikę i stylistyczne zróżnicowanie”.

Uczestnicząc w wydarzeniach mających uczcić pamięć bohaterów polskiego podziemia zbrojnego młodzież mogła poznać skomplikowane losy państwa polskiego po zakończeniu II wojny światowej oraz oddać hołd lokalnym bohaterom, którzy walczyli o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej po 1945 roku.

Oprac.: mgr P. Wal

Opublikowano w dniu: 21.11.2017 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 21.11.2017 r.

Czytany 693 razy