ZST Mielec
Slider

10. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W dniu 22 stycznia 2018 roku w auli szkolnej Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu wygłoszono prelekcję związaną z obchodami 10. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystość przygotowana została we współpracy z Muzeum Regionalnym w Mielcu w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Nauczanie historii z użyciem relacji w XXI wieku” organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz University of Southern California Shoah Foundation w Los Angeles. Słowo wstępne wygłosił dr Jerzy Skrzypczak, dyrektor mieleckiego muzeum.

W prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez uczniów, przedstawiono dzieje społeczności i kultury żydowskiej w naszym mieście ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko – żydowskich na przestrzeni wieków. Wychowankowie przedstawili sylwetki wybitnych postaci, mielczan pochodzenia żydowskiego, skupiając się na znanych postaciach historycznych, które odegrały ważną rolę w rozwoju Mielca. Ponadto ukazali oni rolę mieleckiej synagogi i wpływ religii judaistycznej na mielecką społeczność żydowską (Melitser sztetl). Pokazali oni także Zagładę Żydów w Mielcu dokonaną przez Niemców, w marcu 1942 roku. Młodzież przedstawiła również postać śp. Eugeniusza Szyfnera jako mieleckiego Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. W dalszej części uroczystości wychowankowie mieli możliwość wysłuchania nagrania mielczanki Ester Altmann - Ocalałej z Holokaustu, która przedstawiła swoje wspomnienia z okresu międzywojennego, ukazując minioną rzeczywistość społeczną i kulturową w Mielcu z okresu II Rzeczypospolitej. Celem obchodów 10. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu było ukazanie minionej rzeczywistości społecznej oraz wielokulturowości Mielca w przeszłości historycznej i upamiętnianie obecności Żydów w Mielcu, a także ich wkładu w życie naszego miasta i regionu.

Oprac.: mgr P.Wal

Opublikowano w dniu: 23.01.2017 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 23.01.2017 r.

Czytany 607 razy