ZST Mielec
Slider

Uczniowie ZST uczcili 76 rocznicę powstania Armii Krajowej

Dnia 14.02.2018 roku uczniowie klasy 2 B Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr.3 uczcili 76 rocznicę powstania Armii Krajowej. Uczniowie poznali historię AK i pięknego pomnika sławiącego chwałę, bohaterstwo żołnierzy. Tym samym pogłębili wiedzę z zakresu historii regionalnej oraz odznaczyli się patriotyzmem.

Pomnik przedstawia żołnierza AK klęczącego u stóp ukrzyżowanego Chrystusa. Jezus jedną rękę wyciąga w stronę partyzanta. Druga pozostaje przybita do krzyża. U stóp pomnika przycupnął orzeł.

Armia Krajowa powstała z przemianowania Związku Walki Zbrojnej rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku. Zadaniem Armii Krajowej było tworzenie struktur wojskowo-organizacyjnych na czas okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość. Oddziały dokonały w latach 1942-1945 ponad 110 tysięcy większych akcji zbrojno-dywersyjnych.

Oprac. S. Gołas

Opublikowano w dniu: 20.02.2017 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 20.02.2017 r.

Czytany 781 razy