ZST Mielec
Slider

IV Rajd Rowerowy Śladami Walk Wojciecha Lisa ps. Mściciela

W ramach mieleckich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w sobotę 10 marca 2018 r. na Polanie Niezłomnych w Szydłowcu k. Mielca delegacja uczniów Zespołu Szkół Technicznych uczestniczyła w uhonorowaniu kolejnych Żołnierzy Wyklętych nazywając ich imionami nowo posadzone Dęby Niezłomnych: por. Stanisława Dolinę ps. „Ignac” i płk Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” związanych z Mielcem i Podkarpaciem, a także przy posadzeniu dębu na 100. lecie odzyskania niepodległości im. gen. Józefa Hallera.

Uroczystości zaszczyciły swoją obecnością rodziny mieleckich Żołnierzy Wyklętych, lokalne władze samorządowe i mieszkańcy. Gościem honorowym był płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego „Pługa” w Rzeszowie. Postacie Żołnierzy Niezłomnych przedstawił wiceprzewodniczący Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć” Romuald Rzeszutek, a także prezes stowarzyszenia Piotr Pszeniczny, który przyznał, że uroczystość na polanie w lesie szydłowieckim miała być skromna i symboliczna, a za sprawą licznie zgromadzonych mieszkańców Mielca okazała się doniosłym wydarzeniem.

Po uroczystości nadania Dębom imion Niezłomnych uczestnicy rajdu udali się do leśniczówki Pateraki, gdzie rozpalono partyzanckie ognisko.

Celem zorganizowanego rajdu rowerowego przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa Mściciela, Stowarzyszenie „Orzeł Biały – Strzelec”, Klub Historyczny Prawda i Pamięć oraz Stowarzyszenie Trasy Rowerowe było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej, budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego, a także pogłębienie wiedzy historycznej.

Opublikowano w dniu: 16.03.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 13.03.2018 r.

Czytany 568 razy