ZST Mielec
Slider

Media bez tajemnic. Warsztaty dla mieleckiej młodzieży

Wykładowcy, dziennikarze, montażyści i operatorzy podzielili się z młodzieżą swoją wiedzą dotyczącą mediów. W warsztatach pod nazwą „NOWE WIDNOKRĘGI – ZROZUMIEĆ MEDIA” udział wzięło ponad 300 uczniów z mieleckich szkół.

Warsztaty odbyły się w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu we wtorek, 20 marca. Ich poprowadzeniem zajęli się wykładowcy i szkoleniowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy z ogólnopolskich mediów: Radia Maryja i TV Trwam.

W programie warsztatów znalazły się zarówno wykłady teoretyczne, jak i zajęcia praktyczne angażujące uczniów. Na początek zetknęli się oni ze światem telewizji – mogli przyjrzeć się funkcjonowaniu wozu transmisyjnego, zaprezentować prognozę pogody czy wcielić się w rolę prezentera wiadomości. Prowadzący opowiedzieli młodzieży również o podstawowych zasadach telewizyjnego montażu oraz istotnej roli światła w przygotowaniu materiałów.

Drugi z bloków został poświęcony zagadnieniom mowy, śpiewu i muzyki; kolejny natomiast – dziennikarstwu prasowemu. Uczniowie poznali zasady prawidłowego pisania informacji prasowych oraz różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami dziennikarskimi.

Spośród słuchaczy wybrana została również grupa ośmiorga uczniów, która podczas warsztatów zajęła się obsługą medialną wydarzenia, w tym m.in. przygotowaniem tekstów, wykonaniem zdjęć i materiałów audio i video. Przygotowana przez nich relacja będzie dostępna w relacjach na antenie Radia Maryja oraz w Telewizji Trwam.

Udział w otwarciu warsztatów wzięły władze samorządowe Powiatu Mieleckiego: starosta Zbigniew Tymuła i wicestarosta Maria Napieracz – pomysłodawczyni przeprowadzenia warsztatów w Mielcu.

O warsztatach dowiedziałam się z „Aktualności” TV Trwam. Cieszę się, że udało się je zorganizować również tutaj, w Mielcu, dla mieleckich uczniów. Myślę, że lekcja, w której wzięliśmy udział była cenna zarówno dla młodych, jak i dla nas, dorosłych – podkreślała wicestarosta podsumowując warsztaty. Wraz ze starostą Zbigniewem Tymułą wręczyła pamiątkowe gadżety od Powiatu Mieleckiego wszystkim wykładowcom, którzy podzielili się swoją wiedzą z uczniami mieleckich szkół.

Miło było zobaczyć pracę mediów od kuchni, tym bardziej ciekawe musiało być to dla naszej młodzieży. Mam nadzieję, że są wśród niej osoby, które dzięki dzisiejszym warsztatom zainteresują się dziennikarstwem i zechcą związać z nim swoją przyszłość – mówił starosta.

Fotografie i tekst: http://powiat-mielecki.pl

Opublikowano w dniu: 21.03.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 20.03.2018 r.

Czytany 941 razy