ZST Mielec
Slider

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH ORGANIZATOREM POWIATOWEGO KONKURSU PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH 2018

W dniu 23 marca br. Zespół Szkół Technicznych w Mielcu, przy współpracy Sekcji Ratowników Drogowych Automobilklubu, zorganizował Powiatowy Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej Szkół Gimnazjalnych. Impreza odbyła się pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego Zbigniewa Tymuły.

Celem konkursu była popularyzacja tematyki pierwszej pomocy wśród młodzieży gimnazjalnej, a zwłaszcza umiejętności praktycznych w tym zakresie, wymiana wzajemnych doświadczeń nauczycieli edukacji dla bezpieczeństwa, a także promocja Zespołu Szkół Technicznych, w tym również jako placówki oświatowej szczególnie zaangażowanej w krzewienie nauki pierwszej pomocy przedmedycznej.

W imprezie udział wzięło 20 drużyn (40 uczniów) z 7 szkół z oddziałami gimnazjalnymi z terenu powiatu mieleckiego. Konkurs składał się z części teoretycznej - obejmującej test wiadomości oraz z części praktycznej, którą stanowiły 2 konkurencje:

  • postępowanie w przypadku osoby nieprzytomnej-oddychającej,
  • postępowanie w sytuacji zatrzymania akcji serca (resuscytacja krążeniowo-oddechowa).

 

W czołówce konkursu znalazły się następujące drużyny:

  • I miejsce – drużyna SP Nr 7 w Mielcu w składzie: Agata Skiba, Oliwia Lipińska,
  • II miejsce – drużyna SP Nr 7 w Mielcu w składzie: Aleksandra Bolechała, Oliwia Skaza,
  • III miejsce – drużyna Zespołu Szkół w Przecławiu w składzie: Mateusz Jemioło, Wiktor Wojtaszek.

Ponadto przyznano 2 wyróżnienia: dla Wiktora Wojtaszka (ZS Przecław),
jako najefektywniejszego zawodnika podczas konkursu oraz dla Aleksandry Bolechały (SP Nr 7 Mielec) za najefektywniejszą resuscytację podczas zawodów.

Grono sędziowskie konkursu stanowili ratownicy drogowi Polskiego Związku Motorowego, którzy oceniali wiadomości teoretyczne uczniów oraz wykonywane przez nich zadania praktyczne. Konkursowe zmagania uczniowskie w zakresie pierwszej pomocy ocenili Wicemistrzowie Polski 2016 w Ratownictwie Drogowym Polskiego Związku Motorowego.

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Wręczenia nagród dokonał wicedyrektor ZST mgr Bogdan Tomecki. Podczas realizacji części teoretycznej i praktycznej konkursu szczególnym zaangażowaniem wykazali się uczniowie: Łukasz Ciesielski (3BI), Szymon Czuchra (4MC), Jakub Litwin (4MC), Oskar Tyniec (3BI), Przemysław Babiec (2DM), Mikołaj Bator (2DM), Damian Bawoł (2DM), Marcin Bawoł (2DM), Tomasz Cichoń (2DM), Konrad Cyran (2DM) oraz Faustyna Tomecka (1AL). Natomiast pod kierunkiem mgr Bożeny Zborowskiej o oprawę gastronomiczną imprezy zadbały uczennice z klasy 3EG: Ewa Polak, Natalia Słąba i Izabela Świątek, uczestniczące w szkolnym projekcie Erasmus+.

Szczególne podziękowanie organizatorzy konkursu składaj na ręce Pana Zbigniewa Tymuły Starosty Powiatu Mieleckiego za ufundowanie nagród oraz na ręce Pani Teresy Grzych właścicielki Cukierni „Bajerek” w Radomyślu Wielkim za ufundowanie poczęstunku dla młodzieży.

Konkurs przygotował zespół nauczycieli i pracowników obsługi technicznej ZST w składzie:
mgr Arlena Gąsowska-Gil, mgr Henryk Golba, Łukasz Kozioł, mgr inż. Barbara Nykiel, Grzegorz Stryjski, mgr Andrzej Wyzga i mgr Bożena Zborowska.

Uczestnikom konkursu oraz zwycięskim drużynom gratulujemy uzyskanych wyników oraz życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie pierwszej pomocy przedmedycznej!

Opracował: Andrzej Wyzga

Opublikowano w dniu: 1.04.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 29.03.2018 r.

Czytany 881 razy