ZST Mielec
Slider

Uczeń ZST zakwalifikowany do finału Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego – Nasi sąsiedzi – Żydzi

Uczeń Zespołu Szkół Technicznych, który uczestniczył w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym – „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, został zakwalifikowany do etapu ogólnopolskiego. Konkurs, którego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Kielcach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach, a także Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego w Chmielniku ma na celu przywracanie pamięci i popularyzowanie wiedzy na temat relacji polsko – żydowskich, historii lokalnej społeczności żydowskiej i funkcjonowania sztetli na terenie Polski przed 1939 r. oraz postaci Polaków ratujących Żydów przed Zagładą w czasie II wojny światowej.

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym etapie (wojewódzkim) uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przygotowywali (indywidualnie lub drużynowo) wywiad/relację/film poświęcony Polakom – Sprawiedliwym wśród Narodów Świata i udzielaniu przez Polaków pomocy Żydom w ich regionie podczas II wojny światowej.

Uczeń klasy 2 AI Michał Czaja, pod opieką nauczyciela historii mgr Pawła Wala, przedstawił w swojej pracy postać Eugeniusza Szyfnera - ratującego 9 Żydów podczas II wojny światowej. W przedstawionej relacji - pracy konkursowej, będącej wywiadem-rzeką z Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, Michał Czaja omówił także rolę synagogi żydowskiej w toku wywiadu z Panem Eugeniuszem Szyfnerem, okoliczności jej spalenia przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Ukazał jednocześnie szczegółowo rolę rodziny Szyfnerów w latach 1942 - 1944 w ratowaniu rodzin żydowskich przed Zagładą. Ponadto uczeń, bazując na materiałach uzyskanych od rodziny Sprawiedliwego, przedstawił także powojenne relacje pomiędzy rodziną Szyfnerów, a Ocalonymi. W swojej relacji i wywiadzie uczeń ukazał także postać Pana Eugeniusza Szyfnera, który za swoją postawę został wyróżniony i doceniony tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata oraz odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz honorowymi tytułami nadanymi mu przez władze samorządowe powiatu mieleckiego.

Jury konkursu bardzo wysoko oceniło pracę naszego ucznia, a szczegółowe wyniki konkursu znajdują się na stronie organizatorów:

https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/50020,Wyniki-konkursu-Nasi-sasiedzi-Zydzi.html

który tym samym zakwalifikował się do etapu centralnego i na galę finałową konkursu, która będzie miała miejsce podczas XVI Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku.

Opublikowano w dniu: 23.04.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 20.04.2018 r.

Czytany 657 razy