ZST Mielec
Slider

Uczniowie ZST uczestnikami 5. Rajdu Rowerowego – Śladami białych wilków – Bohaterom z Narodowych Sił Zbrojnych

W dniu 2 maja 2018 roku, w związku z obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, delegacja uczniów z naszej szkoły, z klasy 3 BM oraz 3 BI, wzięła udział w 5. Rajdzie Rowerowym – Śladami białych wilków – Bohaterom z Narodowych Sił Zbrojnych.

Rajd poświecony pamięci żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego zorganizowany został przez Zmechanizowaną Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. gen. Stanisława Maczka, Klub Historyczny Prawda i Pamięć, Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. Mściciela, a także Nadleśnictwo Mielec. Patronat nad rajdem objął Wójt Gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz. Uczestnicy rajdu zebrali się obok Szkoły Muzycznej, gdzie znajduje się symboliczny grób Wojciecha Lisa "Mściciela". Następnie wyruszyli przez Chorzelów do Tuszowa Narodowego, gdzie zwiedzili Dom Urodzenia gen. Władysława Sikorskiego. Rajd zakończyli na Polanie Żołnierzy Wyklętych w Szydłowcu.

Celem rajdu było aktywne spędzenie wolnego czasu, uczczenie pamięci lokalnych bohaterów związanych z Żołnierzami Wyklętymi, przekazanie młodzieży wiadomości o dziejach polskiego podziemia z okresu II wojny światowej na terenie mieleckim, a także uświadomienie im znaczenia postaci historycznych w dziejach państwa polskiego i regionu mieleckiego.

 Oprac.: mgr P. Wal

Opublikowano w dniu: 10.05.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 9.05.2018 r.

Czytany 434 razy