ZST Mielec
Slider

79. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

W dniu 17 września 2018 roku delegacja uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu uczestniczyła w mieleckich obchodach Dnia Sybiraka. Został on ustanowiony 27 września 2013 roku na mocy uchwały Sejmu RP na wniosek Związku Sybiraków. Upamiętnia on datę agresji Związku Sowieckiego na Polskę.

Uczniowie z klas 1 AI, 2 AL oraz 2 CL uczestniczyli we Mszy świętej za Ojczyznę i ofiary Golgoty Wschodu, podczas której celebrujący Mszę św. ksiądz zwrócił uwagę, że najważniejsza jest pamięć narodu, która jest mostem pomiędzy przeszłością, a przyszłością. Wspomniano podczas niej także o poległych na Kresach Wschodnich, zamordowanych w Katyniu, zmarłych na zesłaniu i w łagrach Sybiru.

Następnie uczniowie z delegacji szkolnej złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym w Mielcu. Na zakończenie uroczystości mieli możliwość wysłuchania wspomnień jednej z najstarszych mielczanek, która przeżyła gehennę pobytu na Syberii podczas II wojny światowej.

Czytany 492 razy