ZST Mielec
Slider

Pamięci ofiar okupacji hitlerowskiej

W dniu 22 września br. delegacja uczniów z klas 1 AZ, 2 AI oraz 2 AL uczestniczyła na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu w odsłonięciu krzyża na pomniku ofiar okupacji hitlerowskiej.

Uroczystość została zorganizowana przez Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”, Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. Mściciela oraz Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego w Złotnikach. Pomnik oraz krzyż, który upamiętnia ofiary zbrodni niemieckiej na 10 mieszkańcach Złotnik bestialsko zamordowanych 3 listopada 1943 roku, został uroczyście poświęcony przez Janusza Kłęczka proboszcza parafii p.w. św. Mateusza Ewangelisty w Mielcu.

Po zakończeniu uroczystości uczniowie mieli możliwość wysłuchania relacji świadka historii Ireneusza Indyka, który przedstawił okoliczności mordu popełnionego na ludności cywilnej regionu mieleckiego przez okupanta hitlerowskiego podczas II wojny światowej. Uczniowie wysłuchali także kilku słów, jako podsumowania uroczystości, wygłoszonych przez Jerzego Orłowskiego, który omówił tragiczne wydarzenia Września 1939 roku na ziemiach polskich.

Celem uroczystości było kształtowanie postaw społecznych wśród uczniów, a także przedstawienie im dziejów z minionej przeszłości historycznej związanej z regionem mieleckim.

Opracował: Paweł Wal

Opublikowano w dniu: 24.09.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 24.09.2018 r.

Czytany 438 razy