ZST Mielec
Slider

Uczniowie ZST uczestnikami projektu edukacyjnego – Shalom Mielec

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu we wrześniu 2018 roku wzięli udział w 2. edycji projektu edukacyjnego Shalom Mielec. Został on zorganizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne JARTE i Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie oraz z Fundacją Or Chaim (Światło Życia) z Katowic.

W jego ramach uczniowie mieli możliwość uczestniczyć 7 września br. w koncercie zespołu klezmerskiego „Neoklez”, 14 września br. obejrzeć wernisaż „Ludzie Schweitzera. Mieszkańcy przedwojennego Śniatynia” - wystawy fotografii z Żydowskiego Muzeum Galicja z Krakowa.

W dniu 22 września br. kilkunastoosobowa grupa uczniów z klas 1 AI, 2 AL oraz 2 CL uczestniczyła w spacerze „Śladami kultury żydowskiej w Mielcu”, gdzie przewodnikiem był mielecki historyk i regionalista Stanisław Wanatowicz. Podczas wędrówki po Starym Rynku przedstawił on uczniom dzieje społeczności żydowskiej w Mielcu (zwanego przez mieleckich Żydów jako Melitz) na przestrzeni wieków, a także omówił relacje polsko – żydowskie.

Trasa spaceru wiodła przez miejsca ściśle związane z przedwojennym życiem wspólnoty żydowskiej w Mielcu. Przewodnik opowiedział, gdzie znajdowały się dawne domy żydowskie, synagoga czy dom rabinów. Spacer odkrył uczniom całkowicie inne oblicze mieleckiej starówki, która skrywa wiele niezwykłych miejsc i zakamarków związanych z życiem żydowskim. Niezwykle ciekawym elementem spaceru była także możliwość zobaczenia starych fotografii, a także przedmiotów codziennego użytku, które pozostały po społeczności żydowskiej i są w posiadaniu Muzeum Regionalnego w Mielcu. Ponadto wędrówka ukazała również uczniom okres II wojny światowej. Prowadzący przedstawił sylwetki mieleckich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy w okresie okupacji hitlerowskiej ratowali Żydów przed Holokaustem.

Uzupełnieniem wędrówki była możliwość poznania miejsc związanych z kulturą społeczności żydowskiej oraz życiem religijnym skupionym wokół synagogi. Celem projektu było ukazanie wielokulturowego aspektu regionu mieleckiego na przestrzenie dziejów i zapoznanie uczniów z przeszłością historyczną naszego miasta.

Opracował: Paweł Wal

Opublikowano w dniu: 24.09.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 24.09.2018 r.

Czytany 593 razy