ZST Mielec
Slider

W artystyczno patriotycznej atmosferze rywalizowali młodzi pasjonaci sztuki regionu mieleckiego podczas V edycji Międzyszkolnego Konkursu Czytamy Dzieło Sztuki, zorganizowanego przez Zespół Szkół Technicznych w Mielcu 25.10.2018 roku.

Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Starostwa Powiatowego w Mielcu oraz Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Mieleckiego zmierzyli się z tematem specjalnym konkursu „Czytamy Dzieło Sztuki -Artyści dla Niepodległej”.

W ten sposób nauczyciele i uczniowie szkół Powiatu Mieleckiego włączyli się już po raz kolejny w regionalne uroczystości organizowane z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 Warto bowiem sobie uświadomić, że gdy Polakom nie wolno było kształtować teraźniejszości, gdy musieli żyć w porozbiorowym Hadesie, to artyści właśnie malowali przeszłość, aby zachować szansę na przyszłość, utrwalali mit Polski silnej i zwycięskiej, wzmacniali Ducha Narodu, wlewali w serca nadzieję na jej zmartwychwstanie. A gdy cud wskrzeszenia stał się już prawdą, strzegli go, by nie został zaprzepaszczony.

Konkurs był także realizacją zadań projektu „Ku Niepodległej – śladami bohaterów i miejsc pamięci”, w ramach ogólnopolskiego programu realizowanego przez Zespół Szkół Technicznych pt. „Sto projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski”.

Najlepszymi znawcami wątków niepodległościowych w sztuce okazali się reprezentanci szkół:

I miejsce –Bartłomiej Zięba II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Mielcu

II miejsce –Magdalena Bernat I Liceum Ogólnokształcące im. S. Konarskiego w Mielcu

III miejsce –Patrycja Kowalska Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu

Wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych (gimnazjalnych) – Marta Krudysz Niepubliczne Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Mielcu

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i umiejętności, chwalimy pasję poznawania kultury.

Opiekunom dziękujemy za współpracę w rozwijaniu humanistycznych uzdolnień i patriotycznych postaw podopiecznych.

Zwycięzców i ich opiekunów zapraszamy 26.11.2018 (godz.11.00) do auli ZST w Mielcu na uroczyste wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych ufundowanych przez Starostę Powiatu Mieleckiego.

Opracowanie: M.Weryńska, E. Turek, D.Kusek

Opublikowano w dniu: 30.10.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 30.10.2018 r.

Czytany 681 razy