ZST Mielec
Slider

Test Wiedzy Historycznej – „Polska Niepodległa”

W dniu 28 października 2018 roku uczennice z klas 2 AL, 2 CL oraz uczniowie z klasy 4 LM wzięli udział w Teście Wiedzy Historycznej – „Polska Niepodległa”. Został on zorganizowany przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim we współpracy z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”.

- To już czwarta edycja naszego testu, tym razem w formule otwartej dla wszystkich miłośników historii bez względu na wiek i wykształcenie, której celem jest upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił organizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

Konkurs składał się z 4 rund po sześć pytań zamkniętych, w których sprawdzano wiedzę uczestników z kształtowania się granic II RP, najważniejszych postaci sceny politycznej i wojskowej oraz z konstytucji marcowej jako fundamentu ustroju politycznego odrodzonej Rzeczypospolitej.

Celem testu było szerokie włączanie mieszkańców powiatu mieleckiego w świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do niepodległości. Przeprowadzony test ma za zadanie wzmacniać poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową – wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka i obywatela.

Opracował: mgr Paweł Wal

Opublikowano w dniu: 7.11.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 7.11.2018 r.

Czytany 702 razy