ZST Mielec
Slider

Wykład doktorski w Rzymie

Na zakończenie roku akademickiego 2017/2018 nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu, dr Marek Paduch, specjalizujący się w językoznawstwie angielskim, przebywał z wizytą na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, gdzie przeprowadził wykład doktorski nt. Etnosemantyka pojęcia szczęścia w amerykańskiej odmianie języka angielskiego i w języku polskim. Była to wizyta jubileuszowa, piąta z kolei.

W swoim wykładzie doktor Marek Paduch poruszył najistotniejsze tezy swojej rozprawy doktorskiej, akcentując różnice w definicji pojęcia szczęścia w kulturze amerykańskiej i polskiej. Ta pierwsza stworzyła aksjologiczny model szczęścia w oparciu o 5 wartości – pieniądze, sukces, praca, przyjemność, komfort. Natomiast polski kod szczęścia opiera się na innych 5 wartościach – rodzinie, przyjaciołach, miłości, zdrowiu i pracy.

Oprócz wykładu naukowego, Marek Paduch miał okazję wziąć udział w obronach prac dyplomowych studentów Uniwersytetu Rzymskiego i poznać wspaniałą tradycję uhonorowania każdego absolwenta wieńcem laurowym.

Oprac.: dr M. Paduch

Opublikowano w dniu: 11.12.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 11.12.2018 r.

Czytany 680 razy