ZST Mielec
Slider

Impresjonizm – rewolucje w sztuce

W dniu 06.03. 2019 roku w auli Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego i Technikum nr 3 uczestniczyli, już po raz kolejny w tym roku szkolnym, w ważnym wydarzeniu kulturalnym: wykładzie multimedialnym nt. Impresjonizm – rewolucje w sztuce, który poprowadziła pani Ewa Barycka, członek zarządu Fundacji Beksiński.

W nastrojowy klimat życia malarskiej bohemy artystycznej z przełomu XIX i XX wieku wprowadzały słuchaczy biografie twórców kierunku: E. Maneta, E. Moneta, A. Renoira, E. Degasa, W. Podkowińskiego oraz muzyczne i poetyckie impresje K. Szymanowskiego, C. Debussego, K. Przewrwy–Tetmajera

 Połączona z wykładem wystawa reprodukcji obrazów z Salonu Odrzuconych, przekonała niejednych, że technika „malowania światłem” utrwala to, co w naszym życiu objawia się tylko na chwilę, jest krótkie i zmienne jak pory roku, dnia i błysk światła w oku. Warto w tym miejscu przypomnieć, że impresjonistyczne utrwalanie ulotnych wrażeń miało swój początek w badaniach naukowych nad rozszczepieniem światła i rozwoju fotografii w II poł. XIX wieku.

Spotkanie ze sztuką zorganizował Zespół Przedmiotowy Języka Polskiego w ZST w Mielcu

 Oprac.: mgr M. Weryńska

Czytany 314 razy