ZST Mielec
Slider

Dęby Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

W dniu 9 marca 2019 roku delegacja uczniów z klas 1 AZ, 1 CZ, 2 AL oraz 2 CL wzięła udział w uroczystościach na polanie pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Szydłowcu. Poświęcona ona została upamiętnieniu komendanta Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisława Kaszanicy ps. Wąsowski oraz Jana Rydzowskiego partyzanta związanego z Wojciechem Lisem Mścicielem jako 2 postaci polskiego podziemia niepodległościowego.

Zorganizowali ją Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. Mściciel oraz Zmechanizowana Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. gen. Stanisława Maczka. Upamiętnieniu bohaterów służyły 2 dęby pamięci zasadzone na polanie przy pomniku w Szydłowcu oraz wygłoszone referaty ukazujące biografie polskich Żołnierzy Niezłomnych walczących po II wojnie światowej o niepodległość Polski z komunistycznym aparatem władzy państwowej.

Nasi uczniowie utworzyli Honorową Wartę Pamięci przy pomniku, trzymając portrety i biografie znanych postaci historycznych związanych z polskim podziemiem wojskowym po 1945 roku.

Celem uroczystości było kształtowanie postaw społecznych i obywatelskich młodego pokolenia w duchu szacunku wobec żołnierzy polskich jako bohaterów lokalnej historii.

Oprac.: mgr P. Wal

Opublikowano w dniu: 12.03.2019 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 12.03.2019 r.

Czytany 207 razy