ZST Mielec
Slider
Erasmus - Zespół Szkół Technicznych w Mielcu

Rozpoczynamy rekrutację do projektu 2022-1-PL01-KA121-SCH-000066901

w ramach Programu ERASMUS+1

AKCJA 1-MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA

Celem mobilności jest poszerzenie wiedzy oraz poprawa kompetencji językowych umożliwiające lepsze korzystanie z różnych źródeł informacji w celu budowania świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za najbliższe otoczenie.

W dniu 19.06.2017 w auli Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu odbyło się uroczyste zakończenie unijnego projektu Erasmus+ „Mój zawód na europejskim rynku pracy - jakie mam szanse?” Projekt rozpoczął się 01.09.2015 a zakończył formalnie 31.05.2017. Na jego realizację nasza szkoła otrzymała 69 610 euro czyli ok. 300 tys. złotych. Beneficjentami tego projektu byli uczniowie dwóch roczników trzecich klas Technikum Gastronomicznego ZST, kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, którzy przebywali na miesięcznych praktykach zawodowych w Niemczech.

Uczniowie klasy 3 DG – beneficjenci projektu Erasmus+ „Mój zawód na europejskim rynku pracy - jakie mam szanse?” wybrali się 7 czerwca br. z wizytą do restauracji „Bella Vita” w Mielcu. Tu pod okiem rodowitego Włocha – pana Giuseppe Roccotiello i jego żony Marty poznawali tajniki przyrządzania kolejnych przebojów kuchni włoskiej.

Tym razem uczniowie nauczyli się przygotowywać calzone, czyli pieczonego pieroga z nadzieniem. Powstawały wersje klasyczne, czyli z nadzieniem z sera mozzarella i sosem pomidorowym, jak też pikantne: z szynką lub salami. Smak tych własnoręcznie przygotowanych smakołyków na długo pozostanie na języku…

19 czerwca o godzinie 9 w auli ZST będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie: właśnie wtedy rozpocznie się uroczystość zakończenia projektu Erasmus+ „Mój zawód na europejskim rynku pracy - jakie mam szanse?” zakończona widowiskowym pokazem kuchni molekularnej.

15 maja br. odbyła się w naszej szkole niecodzienna lekcja. W ramach promocji działań projektu Erasmus+ „Mój zawód na europejskim rynku pracy - jakie mam szanse?” grupa uczennic klasy 2EG poznawała tajniki kuchni włoskiej pod okiem rodowitych Włochów: Cristian Moretti i Nicola Farina - uczęszczający do naszej szkoły uczestnicy międzynarodowego programu wymiany uczniów AFS na kilka godzin wcielili się w rolę instruktorów zajęć praktycznych branży spożywczej. W czasie poniedziałkowych zajęć powstały najpopularniejsze dania kuchni włoskiej: spaghetti, pizza oraz deser tiramisu.

13 uczniów z klasy 3 DG (klasa o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych) przebywa na miesięcznych praktykach w Niemczech. Ich wyjazd na zagraniczne staże był możliwy dzięki środkom finansowym, jakie nasza szkoła otrzymała na realizację projektu Erasmus+ pt. „Mój zawód na europejskim rynku pracy - jakie mam szanse?” Tym samym jest to już druga grupa uczniów kształcących się w tym zawodzie, jaka mogła wyjechać za granicę w ramach edycji programu Erasmus+ z konkursu ogłoszonego w roku 2015.

Już niedługo, 18 kwietnia 2017, uczniowie klasy 3 DG (technik żywienia i usług gastronomicznych) wyjadą na miesięczne praktyki do Niemiec. Zarówno pobyt uczniów za granicą, jak i przygotowania do niego są finansowane z funduszy unijnych w ramach programu Erasmus+2015, jakie nasza szkoła otrzymała na realizację projektu pt. „Mój zawód na europejskim rynku pracy - jakie mam szanse?” W związku z tą wyprawą 10 kwietnia 2017 roku odbyło się tzw. spotkanie mentalne.

W ramach promocji działań realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus+2015 „Mój zawód na europejskim rynku pracy - jakie mam szanse?” dla beneficjentów projektu - grupy uczniów Technikum Gastronomicznego (14 osób z klasy 4DG, które były na praktykach w Niemczech w roku szkolnym 2015/2016 i 13 osób z klasy 3DG wybierających się do Niemiec w kwietniu 2017) zorganizowano wycieczkę przedmiotową do Krakowa.

20 lutego 2015 r. odbyła się w naszej szkole nietypowa lekcja języka niemieckiego. Grupa uczennic z klasy 3 EG (12 dziewcząt przygotowujących się do wyjazdu na miesięczny staż w Niemczech w kwietniu tego roku) miała okazję sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego w praktyce.

W terminie 03-31.01.2015 grupa 10 uczniów klasy III DG Technikum Gastronomicznego o specjalności technik żywienia i usług gastronomicznych, przyszli kucharze i technolodzy żywienia, odbyła 4-tygodniową praktykę zawodową w Niemczech, w hotelach zlokalizowanych na terenie landu Turyngia. Praktyki odbyły się dzięki współpracy Zespołu Szkół Technicznych z instytucją partnerską z Niemiec - Siegmundsburger Haus Werraquelle GmbH, w ramach projektu Erasmus+ pt. „Wiedza teoretyczna nie jest wszystkim - ucz się i pracuj na poziomie europejskim!”.

Strona 1 z 2