ZST Mielec
Slider

Absolwent ZST wśród najwybitniejszych Polaków w USA

Stowarzyszenie Pangea Network USA oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” po raz dziesiąty zorganizowały konkurs Wybitny Polak w USA. Ten tytuł to najważniejsza nagroda przyznawana Polonii poza odznaczeniami państwowymi, a w 2020 roku w kategorii osobowość zwyciężył mielczanin Janusz Młynek, jeden z najwybitniejszych trenerów szermierki w USA, absolwent ZST w Mielcu.

To w szkole, kiedy Pan Janusz był uczniem I klasy Technikum Mechanicznego w Mielcu, ukazała się informacja o poszukiwaniu zawodników do sekcji szermierczej Gryfu. Zainteresowani nią uczniowie podjęli wyzwanie i tak rozpoczęła się przygoda Janusza Młynka z szermierką. Młody zawodnik szybko czynił postępy. On i jego trzej koledzy wygrywali wszystkie konkursy w województwie rzeszowskim.

W 1970 roku tuż po zdaniu matury w technikum Janusz Młynek dostał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Jego osiągnięcia sprawiły, że trafił do Wojskowego Klubu Sportowego Legia Warszawa. Jako zawodnik Legii został srebrnym medalistą mistrzostw Polski juniorów w szabli i srebrnym medalistą II Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. W turniejach seniorskich zaliczał się do ogólnopolskiej czołówki.

Po odbyciu służby wojskowej Pan Janusz powrócił do Mielca i praktycznie zakończył karierę zawodniczą. Pracował w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego i jednocześnie studiował na Politechnice Rzeszowskiej. Na piątym roku studiów zdał egzamin na AWF w Krakowie (na kierunek nauczycielski). Po skończeniu studiów przez 3 lata pracował jako nauczyciel w szkole w Rydzowie koło Mielca. Przez 14 lat był też trenerem młodzieży w Gryfie Mielec.

W 1993 roku na zaproszenie kolegi wyjechał do Kanady, a następnie przeniósł się do USA,  gdzie sprowadził swoją rodzinę. Założył Polsko-Amerykańską Szkołę Szermierczą w Clark, gdzie pracował z młodymi Polakami mieszkającymi w USA, którzy szybko odnosili kolejne sukcesy w szermierce. Odbiło się to szerokim echem w środowisku polonijnym, o czym napisał m.in. „Nowy Dziennik” rozchodzący się w wielu stanach. Ze szkoły Janusza Młynka wyszło wielu wielkich szermierzy, którzy wielokrotnie wygrywali mistrzostwa Stanów Zjednoczonych. Jego wychowankowie w rożnych kategoriach wiekowych do 2006 roku zdobyli łącznie  około 200 medali. Odnosili ogromne  sukcesy na arenach międzynarodowych, mistrzostwach świata i olimpiadach.

Pan Janusz prowadząc własną szkołę szermierczą zajmował się wieloma innymi programami  i działaniami szermierczymi. Przez 17 lat  prowadził dwa programy szermiercze dla młodzieży polonijnej  w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ oraz w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie. Siedem lat był głównym trenerem szermierki w New Jersey Institute of Technology w Newarku. Uczył fechtunku przyszłych oficerów na najsłynniejszej amerykańskiej uczelni wojskowej United States Military Academy w West Point.

To wszystko sprawiło, że Janusz Młynek zaliczany jest w tej chwili do grona najwybitniejszych trenerów szermierki w USA i jest jedną z osób najbardziej zaangażowanych na rzecz pracy z polonijną młodzieżą. Został doceniony i wyróżniony przez 36-osobową kapitułę konkursu  Wybitny Polak w USA, która uznała Janusza Młynka za  Wybitnego Polaka w USA w 2020 roku w kategorii największa osobowość.  W tym prestiżowym konkursie w poprzednich latach wśród wyróżnionych Polaków byli także: Marcin Gortat, Adam Kownacki, Rafał Olbiński, prof. Maria Siemionow, Ryszard Horowitz.

Więcej informacji na stronie korso.pl

Czytany 684 razy