ZST Mielec
Slider

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

Dyplom uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile” oraz wyrazy głębokiego uznania dla Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu przesłał Dyrektor Muzeum Żydów Polskich POLIN - Zygmunt Stępiński.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu uczcili 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim poprzez udział w premierze filmu ,,Muranów. Dzielnica Północna” oraz zajęciach warsztatowych, przeprowadzonych online przez nauczycieli języka polskiego, plastyki i pracowników biblioteki szkolnej w dniach 19.04.2021-23.04.2021.Kontynuacją akcji był spacer śladami lokalnej społeczności żydowskiej na portalu Wirtualny Sztetl.

Organizatorzy i koordynatorzy akcji zaznaczają , że szeroki udział uczniów ZST w Mielcu w akcji pozwala nie tylko zrozumieć znaczenie Zagłady, ale także rolę, jaką społeczność żydowska odgrywała w Polsce na przestrzeni wieków. Szacunek wobec osób, które zginęły w czasie Zagłady, wymaga, aby wiedzieć nie tylko, jak umierały, lecz także jak żyły i kim były. Dzięki tego typu akcjom, możemy sprawić, że kultura żydowska nie zniknie z naszej wspólnej historii i pamięci, a wielkie słowa o miłości bliźniego nie pozostaną pustosłowiem: -

Cóż powiem mu , ja, Żyd Nowego Testamentu ,

Czekający od dwóch tysięcy lat na powrót Jezusa?-

- refleksyjnie pyta ,,biedny chrześcijanin”, który ,,patrzy na getto” w wierszu Czesława Miłosza.

 

Tylko świadome uczestnictwo w publicznych debatach na temat trudnych aspektów przeszłości i teraźniejszości, uczy wszystkich otwartości na potrzeby grup mniejszościowych. Łączy, a nie dzieli.                                      

Zespół Przedmiotowy Języka Polskiego

Czytany 170 razy