ZST Mielec
Slider

2. Rajd Miejski Szlakiem Mieleckich Żołnierzy Wyklętych

W dniu 20 czerwca 2021 roku uczniowie Zespołu szkół Technicznych w Mielcu uczestniczyli w 2. Rajdzie Miejskim Szlakiem Mieleckich Żołnierzy Wyklętych, który został zorganizowany  przez lokalne Stowarzyszenie Patriotyczny Mielec. W/w rajd miał na celu  zwiedzanie miasta pod kątem poznawania historii miejsc oraz postaci związanych z polskim podziemiem niepodległościowym. Start wyznaczono przed Pomnikiem Armii Krajowej, a zakończenie pod Muzeum Regionalnym w Mielcu. Kolejnymi etapami rajdu były dawna siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Mielcu, Komenda Milicji Obywatelskiej oraz siedziba PPR w Mielcu. W  czasie rajdu pan Stanisław Wanatowicz i pan Roman Rusin zapoznali uczestników rajdu z  działaniami podziemia antykomunistycznego w naszym regionie i postaci z nim związanych.

W tym sam dniu, podczas uroczystości nadania dwóm rondom w Chorzelowie imion polskich generałów: Stanisława Maczka i Stanisława Sosabowskiego uczniowie obejrzeli uzbrojenie, wyposażenie i umundurowanie wojskowe. Prezentację historyczną „Partyzanckim szlakiem” oraz pokazy zabytkowych pojazdów i motocykli wojskowych zorganizowali działacze Zmotoryzowanej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. gen. Stanisława Maczka, Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa „Mściciela” oraz Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”.

Głównym celem obu imprez było upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych regionu mieleckiego oraz podziemia zbrojnego z okresu II wojny światowej, a także przybliżenie młodzieży sylwetek bohaterów tamtego okresu.

Czytany 324 razy