ZST Mielec
Slider

Udział delegacji uczniów ZST w upamiętnieniu 82. rocznicy spalenia mieleckiej synagogi

W dniu 13 września 2021 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych wzięli udział w uroczystościach, które organizatorzy akcji nazwali „przywracaniem przeszłości dla przyszłości”.

Kilkunastoosobowa delegacja uczniów z klas 1 LS, 2 LS oraz 2 BM wzięła udział w upamiętnieniu 82. rocznicy spalenia mieleckiej synagogi. Uczcili oni pamięć pomordowanych i spalonych w synagodze w dniu 13 września 1939 roku kilkudziesięciu mieleckich Żydów. Z prelekcji wygłoszonej przez Stanisława Wanatowicza dowiedzieli się o okolicznościach tej niemieckiej zbrodni wojennej popełnionej na mieszkańcach naszego miasta w przededniu żydowskiego Rosz ha-Szana (Święto Nowego Roku). Usłyszeli także o historii tej synagogi, a także o relacjach polsko – żydowskich w okresie międzywojennym. Izabela Sekulska ,jako przedstawicielka stowarzyszenia Mayn Melitser Shtetl/Moje Miasto Mielec,  przeczytała fragmenty relacji ocalałych Żydów o wydarzeniach z tragicznego Września 1939 roku.

Wydarzenie przybliżyło naszej młodzieży historię lokalną i pozwoliło im upamiętnić mielczan pochodzenia żydowskiego zabitych przez Niemców podczas II wojny światowej.

Czytany 380 razy