ZST Mielec
Slider

Wieczornica patriotyczna

Delegacja uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu z klas 1 LS, 2 GR i 3 LCg upamiętniła lokalnych bohaterów w z okresu II wojny światowej. W dniu 26 września 2021 roku wzięli oni udział w Wieczornicy Patriotycznej. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Patriotyczny Mielec celem uczczenia rocznicy utworzenia Narodowych Sił Zbrojnych, które powstały 20 września 1942 roku oraz Służby Zwycięstwu Polski zorganizowanej 27 września 1939 roku. Podczas wieczornicy uczniowie uroczyście odczytali rotę przysięgi żołnierzy Armii Krajowej:

W obliczu Boga Wszechmogącego – i Najświętszej Marii, Królowej Korony Polskiej – kładę rękę na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam, że będę wiernie i nieugięcie stać na straży honoru Polski i o wyzwolenie jej z niewoli walczyć będę zawsze ze wszystkich sił moich, aż do ofiary z mego życia. Wszelkim rozkazom będę posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.

Młodzież poznała także historię mieleckich struktur polskiego podziemia niepodległościowego w regionie mieleckim. Po prelekcji zapalili znicz pod Pomnikiem Armii Krajowej i na grobie Wojciecha Lisa pseudonim „Mściciel” na Cmentarzu Parafialnym.

Zorganizowana akcja związana jest z przypadającym 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego  - święta państwowego ustanowionego przez Sejm RP w dniu 11 września 1998 roku.

Czytany 153 razy