ZST Mielec
Slider

ESCAPE ROOM W SZKOLE!

Nauka nie musi być nudna! Powrót do szkoły po prawie roku nauki zdalnej stanowi wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale również nauczycieli, którzy chcą w pełni zaangażować młodzież w poszerzanie swojej wiedzy jak i budowanie relacji z rówieśnikami.

Z tym nowym doświadczeniem zmierzyły się nauczycielki języków obcych: Diana Augustyńska oraz Agnieszka Hryniszyn, które w piątek 24 września 2021 ramach Europejskiego Dnia Języków zorganizowały i przeprowadziły lekcje języka angielskiego oraz niemieckiego wykorzystując ideę gamifikacji, a dokładnie formę ESCAPE ROOMów na zajęciach językowych.

Młodzież Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu zmierzyła się z zagadkami lingwistycznymi, kulturowymi a przede wszystkim logicznymi. Lekcje rozpoczęły się tajemniczymi listami czy nagraniami zostawionymi przez przebiegłe nauczycielki. Ich zadaniem było rozwiązanie 6 zadań ukrytych w kopertach, aby wydostać się z sali. Odpowiedzią każdej zagadki była cyfra. W pomieszczeniu znajdowała się również zamknięta na kłódkę skrzynka. Należało złamać powstały z poszczególnych rozwiązań szyfr, by dowiedzieć się, co jest w środku. Zadania były zróżnicowane a nawet zakodowane kodami QR. Bardzo duży entuzjazm wywołało tajemnicze wypracowanie pewnego ucznia, które kryło w sobie pytanie. Aby je odnaleźć należało posłużyć się latarką na promienie UV. Magia światła i szukanie poszczególnych literek zaciekawiła nawet najmniej aktywnych uczniów.

Uczniowie obierali różne strategie. Rywalizacja grupowa i upływający czas działały na zespoły motywująco. Ci, którym się nie powiodło się wykonać zadań na czas, zostawali w klasie na przerwie, analizując dogłębnie rozwiązania i licząc na to, że w ostatniej chwili uda im się złamać kod.

Wszystkie grupy jednak poradziły sobie z zadaniem doskonale i udało im się wydostać z sali.

Pokoje zagadek okazały się fantastycznym pomysłem na lekcje językowe, podczas których uczniowie nie tylko szlifują umiejętności językowe, ale również działają zespołowo, budują relacje w grupie, lepiej się poznają i przede wszystkim wykazują się ogromną kreatywnością w poszukiwaniu rozwiązań. Wdrożona forma grywalizacji w zajęcia lekcyjne stanowi dla nich motywację do pokonywania poszczególnych etapów zagadek jak i rozbudza ich ciekawość.

Ta innowacyjna metoda pracy z uczniami motywuje nie tylko naszych wychowanków, ale również prowadzących zajęcia do poszukiwania nowych rozwiązań w pracy z uczniami. Pozwala budować efektywną współpracę pomiędzy nauczycielami, którzy wymieniają się doświadczeniem, aby proces kształcenia nowych pokoleń był nowoczesny, bo nauka nie musi być przecież nudna czego dowodem są zdjęcia z przeprowadzonych zajęć!

Organizatorzy:

Diana Augustyńska

Agnieszka Hryniszyn