ZST Mielec
Slider

Gloria Victoribus! - Chwała Zwycięzcom!

W dniu 27 grudnia 2021 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu wzięli udział w świętowanych w tym roku po raz pierwszy w Polsce, obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które jako święto państwowe zostało wprowadzone 23 listopada 2021 r. ustawą Sejmu z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Delegacja uczniów z klas 1LS oraz 3BMp uczestniczyła w wykładzie Marcina Sobiczewskiego, zorganizowanym w Księgarni Dębickich przez Patriotyczny Mielec i Stowarzyszenie Ko-Liber. Prelegent, w formie interaktywnego wykładu, przedstawił młodzieży okoliczności wybuchu, przebiegu i politycznych skutków Powstania Wielkopolskiego na tle sytuacji politycznej Polski na arenie międzynarodowej w grudniu 1918 roku.

Udział w prelekcji pozwolił uczniom zapoznać się z wydarzeniami i postaciami historycznymi, związanymi z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, walk zbrojnych i działań dyplomatycznych o Jej granicę zachodnią oraz postaciami historycznymi z Mielca i naszego regionu, które brały udział w tym zwycięskim powstaniu.

Uczniowie upamiętnili ten zryw powstańczy i oddali hołd tym, którzy walczyli o wolność Polski.

Opracował: mgr Paweł Wal

Czytany 213 razy