ZST Mielec
Slider

Na półmetku przygotowań

14 uczniów klasy 3DG, zakwalifikowanych do kolejnego projektu Erasmus+ „Mój zawód na europejskim rynku pracy - jakie mam szanse?”, jest w trakcie przygotowań do miesięcznego stażu w Niemczech.

 

Za sobą mają już 15 godzin kursu z branżowego języka niemieckiego prowadzonego przez mgr Agnieszkę Żelasko. Oprócz poznania leksyki ściśle związanej z gastronomią, główny nacisk kładziony jest na komunikację, a przede wszystkim eliminację blokady językowej. Zastosowanie animacji językowych, odgrywanie scenek sytuacyjnych z życia codziennego, pozwala uczniom przygotować się na spotkanie już wkrótce z „żywym” językiem. Uczestnicy zdają sobie sprawę, że każda chwila poświęcona teraz na rozwijanie kompetencji językowych wpłynie na ich komfort psychiczny i pewność siebie, gdy znajdą się już w miejscach praktyk wśród osób mówiących w języku obcym. Zanim więc zmierzą się z powierzonymi im zadaniami i obowiązkami związanymi z ich zawodem, pierwszym wyzwaniem za granicą będzie właśnie komunikacja.

W programie przygotowań przewidziane zostały również zajęcia rozwijające kompetencje społeczne, które przeprowadziła szkolna psycholog – Pani Joanna Szatkowska. Uczniowie pracowali samodzielnie i w grupach. Rozmawiali, słuchali, rysowali, pisali, kleili, a nawet biegali i skakali, a wszystko po to, aby zdobytą wiedzę sprawdzić w praktyce i przełożyć na umiejętności psychologiczne. Uczestnicy poznawali swoje mocne strony, próbowali swoich sił w autoprezentacji i wypowiadali swoje opinie i wrażenia na forum grupy. Z uwagi na to, że zawód, który będą wykonywać jest ściśle związany z kontaktem z ludźmi, dużą część zajęć stanowiły ćwiczenia dotyczące komunikacji interpersonalnej, asertywności i rozwiązywania konfliktów. Energia, zapał i chęć młodzieży do działania sprawiły, ze sześciogodzinne warsztaty minęły szybko i sprawnie, a zdobywanie wiedzy było też dobrą zabawą.

Oprac.: mgr A. Żelasko, mgr J. Szatkowska

 

Opublikowano w dniu: 7.01.2016 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 6.01.2016 r.

Czytany 3072 razy