ZST Mielec
Slider

Lean management

W dniu 11 kwietnia 2022 roku, na specjalne zaproszenie wychowawczyni klasy patronackiej firmy PZL pani Diany Augustyńskiej,  młodzież z klasy 3 AMp w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu gościła panią Olimpię Niziołek, która miała możliwość przedstawić zasady kultury lean management.

Uczestnicząc w grze symulacyjnej „Fabryka Długopisów”, uczniowie poznali, jak ważne jest zrozumienie wymagań klienta, dbałość o jakość i terminowość dostaw. Kreując proces wytwórczy, a następnie produkując, mieli okazję w praktyce identyfikować straty, zobaczyć
 i policzyć koszty złej jakości. Poprzez praktykę, nauczyli się, czym różni się produkcja gniazdowa realizowana w partiach od produkcji zorganizowanej na zasadach przepływu ciągłego, poznali rolę 6S, TPM, zrozumieli, jak ważna jest dobra organizacja logistyki wewnętrznej. Przekonali się sami, że poszczególne operacje w procesie wytwórczym nie mogą funkcjonować niezależnie od innych i zrozumieli, jak ważne jest podejście procesowe oraz praca zespołowa. Sami również dostrzegli, że problemy należy rozwiązywać u źródła, od razu w momencie ich wykrycia.

Warsztaty poprowadziła pani Olimpia Niziołek  - wszechstronna  trener i konsultant z 15- letnim doświadczeniem z zakresu lean management, jakości oraz budowania kultury organizacji w przemyśle, usługach i logistyce, wykładowca z zakresu lean management, jakości i socjologii; lider transformacji i reorganizacji, łącząca wymagania ISO 9001, AS 9100 oraz kulturę lean management z potrzebami rynku i oczekiwaniami firm.

Gra symulacyjna pozwoliła zobaczyć, iż niezależnie od tego, jaki produkt produkujemy, zawsze najważniejszy jest klient, jakość wykonania, terminowość dostawy oraz dbanie o redukcję strat i wszelkich zakłóceń w procesie.

Oprac.: mgr D. Augustyńska