ZST Mielec
Slider

Tydzień z książką - Marie-Aude Murail „Bystrzak”

Marie-Aude Murail jest francuską pisarką. Popularność przyniosła jej bestsellerowa powieść „Bystrzak”, która została dwukrotnie zekranizowana. To doskonała książka dla młodzieży, przedstawiająca typowe dla tego wieku problemy, jak i zupełnie nietypowy przypadek opieki braterskiej i niepowtarzalnej więzi między rodzeństwem.

Głównym  bohaterem utworu jest siedemnastoletni Kleber. Właśnie przeniósł się do Paryża. Marzy o atrakcyjnym życiu, znalezieniu mieszkania, pójściu do szkoły, poznaniu nowych przyjaciół. Czy zdoła zrealizować swój plan? Pogodzić marzenia z opieką nad starszym, upośledzonym umysłowo bratem, którego nazywa Bystrzakiem, a którego rozwój umysłowy zatrzymał się na poziomie trzyletniego dziecka? Dotrzymać obietnicy? Kleber obiecał zaopiekować się bratem, który aktualnie przebywa w zakładzie dla upośledzonych umysłowo, a z którego postanowił go zabrać.

„Bystrzak” to nie tylko świetna literatura rozrywkowa, ale książka zmuszająca do głębokich przemyśleń, hołd złożony inności i braterskiej miłości.