ZST Mielec
Slider

Tydzień z książką – A. Stasiuk „Kroniki beskidzkie i światowe”

Coś tam czasem się zatliło z jednej albo drugiej, ale znikomo, jak błędny ognik. O północy byliśmy na miejscu, na zielonym rynku. Jechało się w kółko, wśród drzew, jak duktem. W gęstwinie jakieś złote światełka pełgały. I było zupełnie cicho, bo wszyscy poszli spać, pewni, że już nic się nie wydarzy. Bo co miałoby się wydarzyć o północy na końcu kraju?

Andrzej Stasiuk

Andrzej Stasiuk (ur. 25.09.1960 r. w Warszawie) jest polskim eseistą, prozaikiem, publicystą oraz wydawcą, wielokrotnie nagradzanym za swoją twórczość, między innymi Nagrodą Literacką „Nike” oraz Nagrodą Literacką Gdynia.

„Kroniki beskidzkie i światowe”  pokazują niebanalne spojrzenie na świat. To siedemdziesiąt sześć felietonów zebranych w ramach jednej książki. Każdy z nich powstał na przestrzeni lat 2013-2018 i był publikowany na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Z  krótkich utworów wyziera rzeczywistość opisana i skomentowana przez autora. W zbiorze jest mowa o Polsce, a także o wszystkim tym, co obecnie Polskę trawi. Nie zabraknie więc krótkiej rozprawy o konsumeryzmie i popkulturze, która z coraz większą mocą rozprzestrzenia się wokół nas. Jest to opis zmieniającego się otoczenia. Nowoczesność, jaka wyłania się z kart tego zbioru nie jest wcale przyjazna i wygodna, a straszy wieloma pułapkami, o których zwykle nawet się nie myśli.
 
Zestawienie felietonów Stasiuka zapewnia również niebagatelną podróż po „wschodnim świecie”. Relacje są bogate w szczegóły, na jakie nie zwraca zwykle uwagi żaden inny opowiadacz.