ZST Mielec
Slider

Zderzenie KULTURalne

W dniu 24.10.2022 r. w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu, szkole partnerskiej AFS, po raz kolejny zorganizowane zostało spotkanie informacyjne o idei i działalności Programu Międzykulturowego AFS Polska. Około 300 uczniów ZST, kilkunastu uczniów I LO w Mielcu miało okazję poznać Jimmiego (Tajlandia), Egemona (Turcja), Laylę (Hongkong), Catalinę (Chile) i dwóch Giovannnich (Włochy)

Pierwszą z działalności AFS-u – wolontariat – zaprezentowali Sebastian Ochab i Jakub Rządzki z klasy 3BI, opowiedzieli o swojej pracy mentorsko - anielskiej, zachęcając tym samym swoich rówieśników do podjęcia współpracy w tej dziedzinie. Amelia Kopera (3BL), też wolontariuszka AFS-u, wspierała swoimi umiejętnościami z języka angielskiego.

(Jeśli chciałbyś/-łabyś zostać wolontariuszem/wolontariuszką AFS, wejdź na stronę https://poland.afs.org/wolontariat/ lub zgłoś się do p. Agnieszki Żelasko przez e-dziennik)

Kolejny punkt działań stowarzyszenia – goszczenie uczestnika z innego kraju- przybliżyła Pani Aneta Mroczka, która już po raz 4 przyjęła pod swój dach ucznia z zagranicy, zaś jej synowie - Bartek i Wojtek, podzielili się doświadczeniami, jako „bracia goszczący” dla TJa z Kalifornii, Andresa z Hiszpanii, Christiana z Włoch i obecnie dla Giovanniego - również Włoch.

Giovanni Lambertucci od września uczęszcza do ZST, do klasy 3BL i zostanie z nami do czerwca. Chętnie przyjdzie do Was na lekcję języka angielskiego, godzinę wychowawczą, a nawet historię czy geografię i opowie o swoim mieście, kraju, o sobie, o tym dlaczego wybrał Polskę na roczną wymianę itp.

Edukację za granicą - trzeci z filarów działań AFS-u przedstawił mieszkaniec Krakowa - Michał Radziszewski,  który opowiedział o swojej przygodzie, jaką był wyjazd na roczny program wymiany do Włoch. Przed spotkaniem w auli, młodzież z klasy 2DG pod opieką p. Anety Mroczki, p. Danuty Jarząb i p. Jolanty Majewskiej, wzięła udział w pierwszym spotkaniu gastronomicznym, w ramach zaplanowanego cyklu spotkań pod hasłem „Zderzenia kulinarne”. Korzystając z obecności dwóch Giovannich z Włoch: Lambertucci i Gambino, zmagania kulinarne dotyczyły w tym roku kuchni włoskiej. Przygotowane przez nich potrawy miały być włoskie, lecz niepopularne w Polsce. Odpadła więc pizza, spaghetti bolognese czy carbonara. Te potrawy natomiast przygotowali uczniowie z Technikum Gastronomicznego, których zadaniem było oddać najwierniej ich smak i wygląd. Dania ocenili ich włoscy koledzy.

Po wspólnym gotowaniu oraz wystąpieniach w auli uczniowie z wymiany AFS, na zaproszenie nauczycielek: p. Diany Augustyńskiej oraz p. Anny Olechowskiej, wzięli udział w lekcjach j. angielskiego.

Wydarzenie zorganizowały nauczycielki:

Agnieszka Żelasko - koordynator AFS w ZST oraz Aneta Mroczka - koordynator regionu ‘Podkarpacie’.

Oprac.

mgr inż. Aneta Mroczka

mgr Agnieszka Żelasko