ZST Mielec
Slider

Akcja BohaterON – włącz historię! W ZST w Mielcu

We wrześniu 2022 roku w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu odbyła się ogólnopolska kampania BohaterON – włącz historię!

W akcji brali udział uczniowie klasy 4 DIp, 4DGp, 3BZ pod opieką Pani Sylwii Gołas i Pana Pawła Ciemięgi. W tym roku, inaczej niż dotychczas obowiązkowym elementem edycji było dokonanie pamiątkowych wpisów przez uczniów na stronie Dumnizpowstancow.pl. Każdy wpis to znacznik na mapie Polski symbolizujący dowód uznania, pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich oraz młodych pamiętających i dumnych ze swojej historii.

Ponadto uczniowie klasy 4DGp i 3BZ zapoznali się z oryginalnymi fotografiami z okresu walk powstańczych, zwracając szczególną uwagę na życie codzienne mieszkańców w tym tragicznym dla miasta okresie. Następnie wykonali napisy "dziękujemy i pamiętamy", które posłużyły do realizacji fotografii stanowiącej hołd i podziękowanie dla powstańców warszawskich.

W taki sposób uczniowie uhonorowali Powstańców poprzez wysłanie Im życzeń i podziękowań za odwagę, poświęcenie i determinację w walce o wolność. Były życzenia zdrowia i gorące zapewnienia, że młodzi ludzie doceniają trud walczących i ich bezgraniczne oddanie wielkiej sprawie. Udział w akcji „BohaterON – włącz historię” dał szansę na nawiązanie dialogu pokoleń.

Takie działania wśród młodzieży mają na celu promowanie wielkich bohaterów,  historii Polski XX wieku zwłaszcza powstania warszawskiego oraz patriotycznych postaw i tożsamości narodowej w Polsce przez edukację. Pokazujemy, że historia nie musi być nudna.

Oto niektóre podziękowania dostępne w poniższych linkach

https://dumnizpowstancow.pl/mapa?id=9767c8b6-3833-47c2-9569-fa50b245cebb

https://dumnizpowstancow.pl/mapa?id=9767cab1-d5d8-4271-9d16-f2e9dfddb484.

https://dumnizpowstancow.pl/mapa?id=9767d4ee-cf11-4dda-918de5324a87dc3b.

https://dumnizpowstancow.pl/mapa?id=9767d742-1c01-4a0a-a6ba-627b41285bd7.

Oprac. S.G i P.C

8 i 9 listopada 2022 roku uczniowie klasy 4DIp i uczennice klasy 4CLp pod opieką Pani Sylwi Gołas brali udział w paradzie klasowej z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na początku odbył się pokaz multimedialny dotyczący czołowych postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości, przygotowany przez uczniów klasy 4DIp. Następnie społeczność klasowa z przygotowanymi symbolami narodowymi udała się ze szkoły pod Pomnik Wolności w Mielcu. Na miejscu młodzież zapaliła znicz pamięci. Uczniowie również odwiedzili Obelisk Niepodległości w pobliskim parku. Uczennice klasy 4CLp przy pomniku wysłuchały odezwy Józefa Piłsudskiego, zawiadamiającej przywódców mocarstw o powstaniu państwa polskiego.

Obywatelska inicjatywa wśród młodzieży miała promowanie wielkich bohaterów, historii Polski XX wieku zwłaszcza powstania warszawskiego oraz patriotycznych postaw i tożsamości narodowej w Polsce przez edukację. Pokazujemy, że historia nie musi być nudna.

Oprac. S. G.