ZST Mielec
Slider

Udział uczniów klasy 1Bl i 1DG w ekspozycji szopek krakowskich.

W dniu 21 grudnia 2022 roku uczniowie klasy 1Bl i 1DG uczestniczyli w ekspozycji szopek krakowskich w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu pod opieką Pani Arleny Gąsowskiej-Gil i Pani Sylwi Gołas

15 szopek krakowskich  zostało wypożyczone z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Prezentowane  prace są autorstwa wielokrotnych laureatów konkursu, m.in.: Dariusza Czyża, Antoniego Wołka, Stanisława Guńkiewicza, Romana Sochackiego, Bronisława Pięcika, Leszka Zarzyckiego. Historia szopkarstwa sięga XIX wieku. Podczas długich, zimowych wieczorów w podkrakowskich miejscowościach zrodziła się tradycja, która stała się fenomenem kulturowym i artystycznym nie tylko w Polsce, ale też na świecie. W martwym sezonie budowlanym cieśle i murarze tworzyli wyjątkowe instalacje. Niewielkie, łatwe do przenoszenia konstrukcje z czasem ewoluowały w strzeliste, wielopoziomowe i bogato zdobione budowle. Tradycyjnie były używane do odgrywania jasełek podczas kolędowania po domach. W drugiej połowie XIX wieku wykształcił się kanon szopek – były smukłymi konstrukcjami z jedną główną wieżą i dwoma bocznymi.

Charakterystyczne elementy nawiązujące do zabytków architektury miasta takich jak Kościół Mariacki, wawelska Kaplica Zygmuntowska czy Brama Floriańska. Nie brakuje wątków znanych z legend o Smoku Wawelskim czy Lajkoniku.
Niestety, tradycja szopkarska wymierała w czasach zaborów z powodu zakazów władz. Twórczego ducha szopkarzy udało się wskrzesić, kiedy to w 1937 roku ogłoszono pierwszą edycję konkursu szopek krakowskich. Od 1945 roku w konkursie spośród wielu zgłaszanych propozycji wyłaniane są te najwspanialsze. Najstarszy egzemplarz szopki na wystawie pochodzi z 1972 roku.
Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem kunsztu, precyzji wykonania, przywiązania do detali. Wzbudziło to szacunek  do wymagającej niezwykłych umiejętności i cierpliwości - pracy jej twórców.
Pokazujemy, że historia nie musi być nudna.
Oprac. S.G