ZST Mielec
Slider

„Inka” – niezłomna dziewczyna

2 marca 2016 r. uczniowie kl. 1 BL obejrzeli niezwykły film dokumentalny poświęcony Danucie Siedzikównej ps. „Inka”. Poprzedził go wykład historyka IPN na temat żołnierzy wyklętych i ich tragicznych dziejów. Prelegent wspomniał między innymi o wynikach badań archeologicznych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na terenie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie.

 

Zgromadzona w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu młodzież dowiedziała się, że niezłomna „Inka” była sanitariuszką w 5. Wileńskiej Brygadzie AK na Białostocczyźnie. Wysłana do Gdańska po zakup leków i opatrunków dla oddziału została aresztowana i po brutalnym śledztwie rozstrzelana 28 sierpnia 1946 r. Miała tylko 17 lat. Miejsce jej pochówku długo nie było znane. Szczątki Danuty Siedzikówny odnaleziono dopiero w 2014 r., gdy grupa naukowców, pod wodzą prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN, prowadziła prace na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku.

Samorządowe Centrum Kultury zorganizowało spotkanie poświęcone „Ince” z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który obchodzimy już po raz szósty.

Oprac. M. Rządzka

 

Opublikowano w dniu: 7.03.2016 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 7.03.2016 r.

Czytany 4820 razy