ZST Mielec
Slider

Magdalena Nowak laureatką XXVII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu

W dniach 22 - 24.03. 2023 roku w Zespole Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie odbył się etap centralny XXVII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu. Naszą szkołę reprezentowała w nim uczennica klasy 4DGg Technikum nr 3 Magdalena Barbara Nowak, która wywalczyła zaszczytny tytuł Laureata XXVII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu.

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu ma charakter tematyczny związany z wiedzą żywieniową i gastronomiczną. Jest trójstopniowa i spełnia wszystkie wymagania określone przez Ministra Edukacji Narodowej. Organizowana jest przez Pomorski Uniwersytet Medyczny wspólnie z Zespołem Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. Warto nadmienić, że laureaci i finaliści Olimpiady Wiedzy o Żywieniu uzyskują prawo wstępu na liczne uczelnie wyższe bez postępowania kwalifikacyjnego, a także możliwość zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego z wynikiem 100%.

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, zarówno zawodowych, jak i ogólnokształcących. W tym roku szkolnym wzięło w niej udział ponad 8 tysięcy uczestników na etapie szkolnym, spośród których 761 uczniów z 433 szkół rywalizowało w etapie okręgowym (w grudniu 2022r.), a z nich Komitet Główny do etapu centralnego zakwalifikował 52 osoby. Tegoroczną tematykę wiodącą Olimpiady Wiedzy o Żywieniu stanowiły „Ryby i owoce morza”.

Magda przeszła pomyślnie przez dwa etapy eliminacji centralnych, polegających na  rozwiązaniu testu z zakresu wiedzy objętej programem olimpiady oraz wykonaniu zadań praktycznych, związanych z gastronomią. Dzięki uzyskanym wynikom otrzymała tytuł laureata, plasując się w pierwszej dziesiątce najlepszych uczestników w kraju.

Wielką atrakcją dla uczestników zawodów był wspaniały program przygotowany przez organizatorów i gospodarzy finału Olimpiady, pozwalający na wytchnienie od emocji naukowych; m. in. zorganizowano wycieczkę po starych schronach Szczecina, będących jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta, oraz wykład dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Dariusza Wysockiego na temat "Jak dobieramy się w pary".

Serdecznie gratulujemy Magdalenie Nowak osiągniętego sukcesu i życzymy kolejnych na egzaminach maturalnych i w dalszej nauce i pracy w przyszłości. Mamy nadzieję, że jej przykład zainspiruje innych uczniów do rozwijania swoich zainteresowań oraz sprawdzenia się w olimpiadach i konkursach.

            Opiekunem i osobą przygotowującą Magdę do Olimpiady była Pani mgr inż. Danuta Jarząb, której również serdecznie gratulujemy.