ZST Mielec
Slider

Zimowa Szkoła Pierwszej Pomocy 2016 w Zespole Szkół Technicznych

W pierwszym tygodniu ferii zimowych w Zespole Szkół Technicznych zorganizowano dla młodzieży zajęcia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Tematem tegorocznejZimowej Szkoły było Postępowanie w przypadku zatrzymania krążenia (resuscytacja krążeniowo-oddechowa - cardiopulmonary resuscitation - CPR).

 

Zajęcia odbywały się w grupach ćwiczeniowych liczących do 7 osób. Szkolenie przeprowadzono w oparciu o „metodę 4-kroków” wg Europejskiej Rady Resuscytacji.

Program szkolenia przedstawiał się następująco:

Przyczyny i objawy zatrzymania krążenia.

Algorytm postępowania w przypadku zatrzymania krążenia:

 • Ocena sytuacji i zapewnienie bezpieczeństwa
 • Badanie przytomności
 • Zapewnienie sobie pomocy/wołanie o pomoc
 • Udrożnienie dróg oddechowych
 • Badanie oddechu
 • Telefoniczne wezwanie pomocy
 • Resuscytacja krążeniowo-oddechowa: technika ucisku klatki piersiowej i sztucznego oddychania

Resuscytacja w sytuacjach szczególnych:

 • Kobieta w ciąży
 • Utonięcie, powieszenie
 • Osoba po zabiegu laryngektomii

Powrót oddechu (krążenia) w trakcie resuscytacji:

 • Zastosowanie pozycji bezpiecznej ERC
 • Pozycja bezpieczna HAINES
 • Ochrona przed utratą ciepła
 • Ułożenie nieprzytomnej kobiety w ciąży w pozycji bezpiecznej

Postępowanie przy nietypowych ułożeniach poszkodowanego.

W szkoleniu wzięło udział łącznie 107 uczniów ZST oraz 1 uczeń z II LO. Szczególną rolę podczas realizacji zajęć odegrali uczniowie z klasy 3CL: Natan Gil, Joanna Kania, Barbara Pryga; z klasy 2CL: Wiktoria Głodzik, Izabela Juwa, Anna Kagan, Aleksandra Kopeć, Karolina Pryga, Julia Skiba, Ewelina Sztuka oraz z klasy 2MC: Szymon Czuchra, Michał Kozik, Jakub Litwin - wszyscy pełniący funkcje instruktorów stanowiskowych.

Współprowadzącym szkolenie był również Mateusz Machnik - ratownik drogowy Polskiego Związku Motorowego, absolwent Technikum Nr 3.

Ferie w ZST - Zimowa Szkoła Pierwszej Pomocy to inicjatywa realizowana w naszej szkole od 9 lat. Zajęcia mają przede wszystkim charakter ćwiczeń praktycznych, gdyż jedynie ta metoda warunkuje nabycie realnych umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest nauczyciel ZST mgr Andrzej Wyzga - instruktor ratownictwa drogowego PZM, członek Polskiej Rady Resuscytacji.

Liczba uczestników szkolenia (107 uczniów ZST) wskazuje na duże zainteresowanie nauką pierwszej pomocy w naszej szkole. Na uwagę zasługuje również fakt, że szkolenie odbyło się w okresie ferii zimowych, co dowodzi, że młodzież dostrzega potrzebę nauki pierwszej pomocy - nawet w czasie wolnym od zajęć szkolnych - jako umiejętności mogącej mieć realne zastosowanie w życiu codziennym.

Wszystkim uczestnikom szkolenia serdecznie gratulujemy.

Opracował: mgr Andrzej Wyzga

 

Opublikowano w dniu: 11.03.2016 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 11.03.2016 r.