ZST Mielec
Slider

Światowy Dzień Konsumenta

Dnia 18 marca w świetlicy „Kleks” odbyło się spotkanie z okazji obchodzonego na całym świecie Światowego Dnia Konsumenta, które przebiegało pod hasłem „Znam swoje prawa – nie dam się oszukać”. Dzień ten jest szczególnie ważny dla współczesnego człowieka, ponieważ każdy z nas jest konsumentem. Konsument ma liczne prawa, które umożliwiają ochronę jego interesów.

 

Aby umiejętnie korzystać z tych przywilejów w codziennym życiu, dobrze jest znać ich specyfikę. Dlatego na spotkanie z młodzieżą z klas 1DG, 1EG,2DG, 1AI i 1AZ została zaproszona pani Magdalena Krogulec – Powiatowy Rzecznik Konsumentów oraz wicedyrektor ZST mgr inż. Aleksander Buczek.

Pani Magdalena Krogulec przedstawiła nową ustawę o prawach konsumenta, a następnie odpowiadała na pytania uczniów dotyczące różnych sytuacji spornych w relacjach sprzedawca – konsument.

W drugiej części spotkania młodzież miała okazję wykazać się zdobytą wiedzą biorąc udział w przygotowanym konkursie, który składał się z trzech etapów:

  • kalambury,
  • postaw na punkty, czyli test wiedzy konsumenckiej wzorowany na znanym teleturnieju „Postaw na Milion”,
  • plakat na temat bezpiecznych zakupów przez Internet.

Do konkursu przystąpiły zespoły z klas: 1DG, 2DG, 1AI. Ekspertem przyznającym punkty w konkursie była p. Magdalena Krogulec. Rywalizację wygrała klasa 2DG. Zespołom zostały wręczone dyplomy i symboliczne upominki przygotowane przez nauczycielki przedsiębiorczości.

Na zakończenie spotkania pani rzecznik podkreśliła, że znajomość praw konsumenckich pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych, ułatwia działanie w razie zauważenia wady towaru bądź zaistnienia innego sporu ze sprzedawcą. Możemy również skorzystać z bezpłatnego poradnictwa Powiatowego Rzecznika Konsumentów działającego przy Starostwie Powiatowym w Mielcu.

Obchody Dnia Konsumenta przygotowały nauczycielki przedmiotów ekonomicznych: mgr inż. Wioletta Basara - Wiśniewska, mgr inż. Renata Gaj, mgr Monika Wielopolska.

Oprac.: mgr inż. Renata Gaj

 

Opublikowano w dniu: 6.04.2016 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 6.04.2016 r.

Czytany 4079 razy