ZST Mielec
Slider

Szymon Czuchra, Piotr Juras i Jakub Litwin (kl. 2 MC) finalistami V Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych

Turniej Maszyn Wodnych, który został zorganizowany przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną, polegał na zbudowaniu modelu maszyny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną. Współzawodnictwo w budowie turbin, ich udoskonalaniu, podejmowaniu decyzji o sposobie wykonania łopatek, zamocowania łożysk, dobierania kształtu dyszy i średnicy bębna nawijającego linkę miał niewymierny wpływ na rozwój zdolności zarówno intelektualnych jak i manualnych. Takie działanie spowodowało zainteresowanie młodych ludzi techniką i jej historią, majsterkowaniem, fizyką, budową maszyn, przetwarzaniem energii oraz w przyszłości może wywrzeć wpływ na wybór technicznych kierunków studiów.

Zgłoszona na turniej maszyna mogła wziąć udział tylko w jednej z dwóch konkurencji:

• konkurencji mocy - polegała na podniesieniu masy 2,5 kg na wysokość 4 metrów w jak najkrótszym czasie,
  • konkurencji wydajności - polegała na podniesieniu masy 2,5 kg na wysokość 4 metrów zużywając jak najmniej wody.

Z naszej szkoły wzięły udział 4 drużyny:

• w konkurencji mocy:

drużyna ORKI Z MAJORKI – Krzysztof Sypek, Łukasz Kołek (2BM)

drużyna TAJFUN – Aleksander Płatek, Mateusz Bryk (2BM)

• w konkurencji wydajność:

drużyna DŻIFRI – Szymon Czuchra, Piotr Juras, Jakub Litwin (2MC)

drużyna TEAM DUDUSIA WESOŁKA – Tomasz Pieróg, Korneliusz Dudek (2BM)

W turnieju wystartowało łącznie 288 drużyn z całej Polski, a do finału dotarło 26 drużyn po eliminacjach regionalnych w Poznaniu, Gdańsku, Piasecznie i w Krakowie. Podczas eliminacji w Krakowie 19.03.2016r. drużyna DŻIFRI zajęła 1. miejsce w swojej kategorii, uzyskując wynik 3,26l i tym samym zakwalifikowała się do finału, który odbył się w Piasecznie pod Warszawą 02.04.2016r. Drużyna Team Dudusia Wesołka zajęła w Krakowie 6. miejsce z wynikiem 6,96l, a drużyny Tajfun i Orki z Majorki odpowiednio 9. i 10. miejsce w swojej kategorii.

Podczas finału w Piasecznie drużyna DŻIFRI poprawiła swój wynik z Krakowa na 2,94l i tym samym zajęła 7. miejsce w turnieju.

Opiekunem uczniów jak i organizatorem wyjazdów była mgr Elżbieta Dubiel.

Szczególne podziękowania należą się rodzicom uczniów - panu Romanowi Jurasowi, który zasponsorował materiały potrzebne do wykonania turbiny i panu Grzegorzowi Litwinowi, który zorganizował transport do Piaseczna.

Oprac.: mgr Elżbieta Dubiel

Opublikowano w dniu: 15.04.2016 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 15.04.2016 r.