ZST Mielec
Slider

„Otwarte laboratoria” dla kierunku dietetyka – Wydział Medyczny Katedra Zdrowia Publicznego, Dietetyki i Chorób Cywilizacyjnych w Kielnarowej

Dnia 14 kwietnia 2016 roku odbyło się spotkanie uczniów ZST w Mielcu z klas 3CL, 2CL, 4EG i 2DG wraz ze studentami z WSIiZ w Rzeszowie w ramach uruchomionego programu „Szkoły partnerskie”. Spotkanie zostało zorganizowane przez koordynatorów: mgr Bożenę Zborowską, Henryka Golbę, mgr Arlenę Gąsowską – Gil i mgr inż. Danutę Jarząb. Swoją obecnością zaszczycili Dyrektorzy ZST mgr inż. Mariusz Wojciechowski i mgr Bogdan Tomecki.

 

W Tabernie pod Sosnami w Kielnarowej były przeprowadzone warsztaty Carvingu czyli tzw. sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach. Pokaz był poprowadzony przez uczennice klasy 4EG Aleksandrę Wiatrowską i 2DG Różę Ćwiok (nauczycielem prowadzącym jest M. Loc). Studenci otrzymali nożyki tajskie, deseczki oraz jabłka i ogórki. Celem przedsięwzięcia była możliwość integracji, wzajemnego uczenia się i wymiany cennych doświadczeń. Hasłem przewodnim było – „zaskocz swoich znajomych organizując przyjęcie okolicznościowe, dekorując potrawy, stół.”

Kolejnym punktem programu był wykład Dr Konrada Szychowskiego na temat „Wpływu zanieczyszczeń środowiska na funkcjonowanie układu nerwowego”. Celem wykładu było przedstawienie związków wchodzących w skład tworzyw sztucznych, kosmetyków nowej generacji, aparatury medycznej, opakowań spożywczych oraz innych produktów codziennego użytku, które z łatwością uwalniają się do środowiska naturalnego. Liczne badania przeprowadzone przez Dr Konrada Szychowskiego wykazały, że substancje takie jak: ftalany, BPA, TBBPA oraz PCB charakteryzują się znaczną lipofilnością, dzięki czemu w łatwy sposób wnikają do żywych komórek oraz akumulują się w tkankach i narządach. Wpływają one na procesy neurogenezy, zaburzają proces kształtowania się płci mózgu, a także procesy uczenia, pamięci, zachowania oraz niosą ze sobą zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Najbardziej oczekiwane laboratoria:

Dr Konrad Szychowski – Praktikum z biologii komórki.

Podczas zajęć uczniowie wykonali pasaż komórek i proste barwienie przy użyciu hematoksyliny i eozyny. Zdobyli cenną wiedzę na temat hodowli i utrzymania komórek zwierzęcych w warunkach in vitro. W trakcie zajęć omówione zostały takie tematy jak: pH pożywki, skład, temperatura, ilość Co2 niezbędne do prawidłowego wzrostu komórek. Uczniowie przyswoili podstawową wiedzę dotyczącą morfologii komórek.

Mgr Marcin Leja – Izolacja DNA.

Eksperyment poprzedzony kilkuminutowym wprowadzeniem teoretycznym z zakresu budowy DNA, rodzajach metody izolacji DNA oraz zasad pracy w laboratorium. Eksperyment z izolowania DNA z warzyw był wykonywany przez uczniów na podstawie przygotowanych wcześniej instrukcji.

Mgr Urszula Binduga – Warsztaty z analizy składu masy ciała.

Młodzież i opiekunowie mieli okazję skorzystać z profesjonalnego analizatora składu ciała. Analiza pozwala monitorować utratę masy ciała poprzez pomiar tłuszczu w sposób gwarantujący utratę tkanki tłuszczowej.

Dzięki uczestnictwu w programie i udziału w otwartych laboratoriach uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę, zebrać doświadczenie współpracując ze środowiskiem akademickim.

Opracowała: mgr Bożena Zborowska

Opublikowano w dniu: 28.04.2016 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 28.04.2016 r.