ZST Mielec
Slider

Uczeń ZST Adam Sołtys finalistą III edycji Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej!

22 kwietnia 2016 r. w Collegium Civitas w Warszawie odbyły się zawody finałowe wieńczące III edycję Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej. Piętnastu uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski stawiło czoła zadaniom z zakresu edukacji medialnej, informacyjnej i cyfrowej. Patronat honorowy sprawowało Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polski Komitet ds. UNESCO, Koalicja Edukacji Medialnej i Cyfrowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Uczeń trzeciej klasy technikum informatycznego już od listopada 2015 r. rozpoczął prace prowadzące do końcowego sukcesu. W pierwszym etapie konkursu, pracując w zespole z Jakubem Skibą (3AI), Rafałem Wieczerzakiem (3AI) i Danielem Midurą (3AI), opracował projekt dotyczący bezpieczeństwa i prywatności w sieci – motywu przewodniego edycji. Przedstawiciele 29 zespołów, z ponad stu, które nadesłały swoje prace w terminie, otrzymali awans do drugiego etapu i byli uprawnieni do przystąpienia do testu on-line w lutym 2016 r. Zadania postawione w II etapie WTEM nie należały do najłatwiejszych. W ciągu 90 minut uczniowie musieli zmierzyć się z 22 pytaniami zamkniętymi i otwartymi, których rozwiązanie wymagało sporej wiedzy i umiejętności. Sprawdzano m.in.:

  • czy potrafią tworzyć komunikaty dostosowane do konkretnych odbiorców,
  • czy wiedzą, jak zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu,
  • czy potrafią wyszukiwać informacje,
  • czy znają pozytywne aspekty hakowania,
  • czy wiedzą, na co pozwalają wolne licencje oraz
  • czy są świadomi, na podstawie jakich danych odbywa się profilowanie w sieci.

Rozgrywki finałowe składały się z dwóch części - pisemnej i praktycznej. Na początek finaliści i finalistki zmierzyli się z pięcioma pytaniami, na które musieli udzielić odpowiedzi w formie pisemnej. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się część praktyczna, podczas której uczestnicy wcielali się w rolę projektantów, mających pomysł na nowy, innowacyjny serwis społecznościowy, oferujący niezastosowane dotychczas funkcjonalności. Ich zadaniem było również zaprojektowanie strony głównej serwisu, z uwzględnieniem jej użyteczności i dostępności dla różnych grup odbiorców. Musieli również stworzyć krótki regulamin strony, który zapewniłby użytkownikom bezpieczne korzystanie z nowego narzędzia i ochronę ich prywatności.

Efekty swojej pracy finaliści i finalistki prezentowali przed jury, złożonym z przedstawicieli kapituły oraz partnerów turnieju.

Adamowi podczas zmagań towarzyszyła mgr inż. Elena Skowron, która wspierała go przez cały czas trwania turnieju.

Serdecznie gratulujemy finaliście i życzymy dalszych sukcesów!

Oprac.: mgr inż. E. Skowron

 

Opublikowano w dniu: 12.05.2016 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 12.05.2016 r.

Czytany 3418 razy