ZST Mielec
Slider

Światowy Dzień Sybiraka

Myśmy wciąż do Niepodległej szli,
szli z uporem, ponad dwieście lat.

(fragment Hymnu Sybiraków)

W dniu 17 września 2016 roku delegacja uczniów Zespołu Szkół Technicznych, reprezentowana przez przedstawicieli klas 1 AI oraz 2 BM, wraz z pocztem sztandarowym, uczestniczyła w mieleckich obchodach Światowego Dnia Sybiraka. Przypada on w rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku.

Podczas uroczystej mszy świętej celebrowanej w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Mielcu modlono się w intencji tysięcy ofiar Golgoty Wschodu oraz wspominano losy zesłanych na Syberię. Następnie przedstawiciele Związku Sybiraków, władz samorządowych, Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”, Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa oraz delegacje szkolne złożyły kwiaty pod pomnikiem Sybiraków.

Oprac.: mgr P.Wal

Opublikowano w dniu: 20.09.2016 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 20.09.2016 r.

Czytany 2412 razy