ZST Mielec
Slider

Udział uczniów ZST w obchodach chrztu Polski

Dnia 21.12.2016 roku uczniowie klasy 1 BZ i 2 BL brali udział w obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski. W Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu miała miejsce XV Sesja Naukowa „Wielka Nowenna i Milenium Chrztu Polski”. Honorowymi gośćmi spotkania byli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła. Milenijne obchody ww. uroczystości na Podkarpaciu były zorganizowane przez specjalnie powołany do tego celu komitet, któremu przewodniczył ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Na samym początku gości przywitał starosta Zbigniew Tymuła. Następnie odbył się recital muzyczny pieśni patriotycznych i kolęd w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej. Potem poszczególni prelegenci wygłosili swoje wykłady historyczne:

Philil Steele (UW) – „Mieszko I i religijność empiryczna”,

Adam Pęzioł (WFOŚiGW Rzeszów) – „Takiego Ojca, Pasterza i Prymasa Bóg daje raz na 1000 lat – przygotowanie Narodu i Kościoła do obchodów Milenium Chrztu Polski”,

prof. dr hab. Agata Mirek (KUL ) – „Udział żeńskich wspólnot zakonnych w przygotowaniach uroczystości milenijnych w Polsce 1966/1967”,

ks. Tomasz Bednarz (UR ) – „Obchody milenijne w dawnym województwie rzeszowskim”,

ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec (UR ) – „Polska od aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi prymasa Hlonda do Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego prymasa Wyszyńskiego”.

Obchody zakończyła uroczysta msza święta oraz koncert wokalny pieśni maryjnych i adwentowych w wykonaniu solistów, orkiestry symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie oraz chóru Uniwersytetu Rzeszowskiego w Bazylice Mniejszej pw. św. Mateusza Ewangelisty w Mielcu.

Dla uczniów naszej szkoły była to bezcenna lekcja wiedzy historycznej i możliwość usłyszenia wielu ciekawostek historycznych z okresu wczesnego średniowiecza i historii najnowszej.

Opiekunowie: mgr Maria Rejman, mgr Sylwia Gołas

Opracowanie: mgr S. Gołas

Opublikowano w dniu: 4.01.2017 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 4.01.2017 r.

 

Czytany 2349 razy