ZST Mielec
Slider

Spotkanie w ramach projektu „Klasy Patronackie” na kierunku Dietetyka

Dnia 06.02.2017 roku odbyło się spotkanie z mgr Urszulą Bindugą i dr Barbarą Piekło z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz uczniami klas: 4 DG, 3 DG, 2 EG. Były to wykłady na temat: „Jak się zdrowo odżywiać będąc nastolatkiem” oraz „Jesteś tym, co jesz – niebezpieczne dodatki do żywności”.

Zdrowa dieta to przede wszystkim dostarczanie organizmowi, w odpowiednich ilościach, składników odżywczych (białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin, składników mineralnych) i zastosowanie odpowiednich technik kulinarnych. Ważne jest nabycie odpowiednich nawyków, dzięki którym zdrowe żywienie wcale nie będzie trudne. Prowadzący zapoznali zebranych z zasadą 5x „U”. Polega ona na:

  • urozmaiceniu,
  • umiarkowaniu,
  • unikaniu produktów o wysokiej kaloryczności,
  • uprawianiu ćwiczeń fizycznych,
  • uśmiechu na każdy dzień.

Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania, między innymi:

  1. Dobry początek dnia – jedz pięć pełnowartościowych posiłków dziennie i „bez śniadania nie wychodź z domu”
  2. Odpowiednie nawodnienie organizmu –pij 2l wody dziennie
  3. Przekąski – wybieraj owoce – pamiętaj, że znacznie bardziej zdrowe jest jedzenie „mniej, ale częściej”
  4. Ładne, kolorowe, zdrowe – spożywaj owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste, orzechy
  5. Spokojny finisz – zjedz lekką kolację i nie podjadaj w nocy, bo zakłócisz swój sen (8godzin)

Na to, co jemy i w jakich ilościach ma również wpływ na nasz styl życia, czyli, np. poziom stresu i umiejętność radzenia sobie z nim. Jedzenie wpływa na to, jak się czujemy, jak pracujemy, jak się uczymy, a nawet na to, jak wyglądamy. Dietetycy biją na alarm z powodu złego odżywiania. Słabnie nasza odporność, coraz bardziej tyjemy, chorujemy i zapadamy na alergie. Nasza dieta powinna być naturalna i zrównoważona, pozbawiona składników przetworzonych i chemicznych – a do takich należy większość dodatków do żywności, które są standardem w produktach spożywczych. Polepszacze, zagęszczacze, barwniki sztuczne, konserwanty mają nadawać atrakcyjny wygląd, poprawić smak, przedłużyć okres przydatności do spożycia, spulchnić, zagęścić. Jednak wiele z tych substancji dodanych do żywności może powodować lub nasilać problemy zdrowotne, np. reakcje alergiczne, bóle żołądkowe, astmy, zapalenie skóry, migrenę, katar sienny i nadwrażliwość sensoryczną.

Związki chemiczne żywności może powodować także wzrost ilości substancji toksycznych w ludzkim organizmie. Unikajmy środków syntetycznych oznaczonym kodem E. Oczywiście, trudno wybrać żywność, która nie zawiera żadnych substancji chemicznych, lecz warto czytać etykiety.

Wszystko w twoich rękach, spróbuj! Nic nie stracisz, a zyskać możesz wiele: zdrowie.

Koordynatorami projektu z ramienia Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu są mgr Bożena Zborowska i p. Henryk Golba.

Opracowała: mgr Bożena Zborowska

Czytany 2741 razy