ZST Mielec
Slider

Udział uczniów ZST w mieleckich obchodach Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

W tegorocznych mieleckich obchodach Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych uczestniczyły liczne delegacje naszej szkolnej młodzieży. W dniu 24 lutego uczniowie ZST zgromadzeni w auli szkolnej brali udział w uroczystej akademii okolicznościowej ku czci pamięci Niezłomnych, którą przygotowali uczniowie pod opieką mgr Małgorzaty Weryńskiej.

W apelu uczestniczyli:

  • Weronika Machnik, Paulina Adamczyk z klasy 2 AL (śpiew),
  • Bartosz Żarów z klasy 1 BI (recytacja),
  • Wiktor Stopa, Małgorzata Matuszek, Szymon Czuchra, Jakub Litwin z klasy 3 MC,
  • Wojciech Kagan, Benedykt Dudzik z klasy 3 AM.

Następnie uczniowie mogli obejrzeć film pt. „Bitwa pod Rząbcem”. Słowo wstępne wygłosił wicedyrektor mgr Bogdan Tomecki, a następnie Romuald Rzeszutek z Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć” omówił losy żołnierzy podziemia antykomunistycznego i Ich walkę o niepodległość Polski po zakończeniu II wojny światowej.

W kolejnym dniu obchodów, 25 lutego 2017 roku, uczniowie brali udział w III Rajdzie Rowerowym im. Wojciecha Lisa „Mściciela”, a także mieli możliwość uczestniczyć w sadzeniu, przez ambasadora Republiki Armenii w Polsce, trzech Dębów Pamięci przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Szydłowcu. Po południu uczniowie uczestniczyli w prelekcji ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego dotyczącej Kresów Wschodnich.

Kolejnego dnia, 26 lutego, delegacja młodzieży z naszej szkoły, reprezentowana przez poczet sztandarowy oraz uczniów z klas 1 CZ, 2 BI, 2 BM, uczestniczyła w mszy świętej w Bazylice Mniejszej pw. św. Mateusza w Mielcu, a następnie brała udział w III Mieleckim Marszu Pamięci, niosąc transparenty z portretami Żołnierzy Wyklętych. Na Placu Armii Krajowej uczniowie Zespołu Szkół Technicznych przygotowali uroczystą oprawę muzyczno-artystyczną, która uświetniła zakończenie uroczystości mającej na celu upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu.

Do mieleckich uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniów przygotowali oraz opiekę sprawowali nauczyciele: mgr Małgorzata Weryńska, mgr Paweł Wal, mgr Józef Czerwiec.

Oprac.: mgr P.Wal

Opublikowano w dniu: 1.03.2017 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 28.02.2017 r.

Czytany 3578 razy