ZST Mielec
Slider

Niecodzienne zajęcia klasy patronackiej w ramach współpracy z PZL Mielec

Dnia 29 maja 2017r. poszliśmy z całą klasą 2LM zwiedzić zakład pracy o nazwie Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z.o.o. Zakład ten znajduje się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na ulicy Wojska Polskiego 3 w Mielcu. O godzinie 8.00 spod bramy głównej udaliśmy się do Sali Konferencyjnej, gdzie jeden z pracowników opowiedział nam o produkcji prowadzonej w zakładzie. Główny konstruktor Pan Tomasz Gałaczyńki wyjaśnił w jaki sposób helikopter unosi się w powietrzu. Przypomniał przeznaczenie Black Hawków używanych na całym świecie. Ponadto opisał cały proces technologiczny budowy kabiny, pylona i stożka, które tworzą helikopter. Po krótkiej przerwie uczestniczyliśmy w warsztatach składania własnych modeli samolotów, które później brały udział w konkursie na najdłuższy lot. Zwycięzcą został jeden z uczniów klasy 2LM - Łukasz Godek. Otrzymał on nagrodę z upominkami promocyjnymi z logo PZL. O godzinie 12.00 wysłuchaliśmy wykładu nt. wydrukowania modeli samolotów w 3D i zastosowania ich w przemyśle lotniczym. Tak zakończył się pierwszy dzień naszych zajęć warsztatowo-szkoleniowych.

Kolejnego dnia 6 czerwca 2017r. o godzinie 8.45 zostaliśmy wprowadzeni na teren lotniska, gdzie jeden z pilotów testowych helikoptera – Pan Dariusz Daszewski zaprowadził nas do głównej siedziby wszystkich pilotów. Tam poznaliśmy jeszcze dwóch pilotów helikopterów Pana Leszka Pawułę i Machaela Skaggs. Później udaliśmy się do sali, w której był symulator lotów pokazujący elektronikę zastosowaną w statkach lotniczych. Kolejnym miejscem naszego pobytu był pokój z wyposażeniem i ubiorem każdego pilota. Po czym przewodnik zaprowadził nas do hangaru, gdzie były serwisowane statki powietrzne.

Ta niecodzienna forma zajęć wzmocniła w nas pasje lotnicze.

Opiekunami młodzieży byli nauczyciele: Danuta Kusek, Anna Sroka i Roman Sawicki.

Opracował Mateusz Krężel 2LM