ZST Mielec
Slider

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

W dniu 1 września 2017 roku delegacja uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu uczestniczyła w obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas 3 DC, tworzący poczet sztandarowy, oraz klasy 3 LM.

Słowo wstępne wygłosiła do zebranych nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego, która mówiła o przebiegu II wojny światowej, a także o jej następstwach. Druga wojna światowa została wygrana, ale nie dla tych, którzy stanęli do walki jako pierwsi. Polska stała się ofiarą komunistycznego systemu. Długo trzeba było czekać, aż system ten przy wielkim udziale naszego kraju, został obalony. Ale nie może to w niczym zmienić faktu, że Westerplatte jest symbolem bohaterskiego oporu słabszych, przeciw silniejszym. Jest dowodem patriotyzmu i niezłomności. Taka była postawa naszego państwa i dlatego, to nie Polska powinna odrabiać lekcję pokory. Nie mamy do tego żadnego powodu. Powód mają inni, mają go ci, którzy do tej wojny doprowadzili, którzy tę wojnę ułatwili - podkreślała Małgorzata Ciejka.

Uroczystości, w których udział wzięli kombatanci i osoby represjonowane, a także przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji społecznych rozpoczęły się od zbiórki uczestników na placu przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Wojska Polskiego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego organizatorzy przedstawili zebranym krótką informację związaną z tym wydarzeniem historycznym, a mielecka młodzież zaprezentowała występy artystyczne. Następnie uczczono pamięć poległych i zamordowanych uczestników II wojny światowej. Tradycyjnie złożone zostały wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze przy tablicach upamiętniających heroizm żołnierzy Wojska Polskiego na frontach II wojny światowej.

Opracowała: mgr Beata Machała

mgr Paweł Wal