ZST Mielec
Slider

LEKCJA z KUCHNIĄ MOLEKULARNĄ

Kuchnia molekularna to rodzaj kuchni wykorzystujący wiedzę naukową na temat gotowania. Celem jest otrzymanie czystych smaków, nietypowymi sposobami i niekiedy w bardzo zaskakujących zestawieniach. Używany w niej ciekły azot daje niesamowite efekty. Trzeba jednak pamiętać o ostrożności, gdyż po skropleniu zmienia się we wrzący płyn, którego do niedawna stosowało się go głównie w laboratoriach, jednak kucharze z całego świata udowadniają, że świetnie sprawdza się również w kuchni.

Tajniki tej magicznej kuchni poznali uczniowie klasy 1 DZ – kucharze.

Pan Kamil Tłuczek – szef kuchni oraz jego zastępca pan Krzysztof Chłopek (absolwent ZST w Mielcu) z Hotelu Rado**** opowiedzieli i pokazali młodzieży jak w swojej pracy wykorzystują tą technikę sporządzania potraw.

Albowiem kuchnia molekularna to nie tylko ciekły azot, ale też sous vide, sferyfikacja, żelowanie, dekonstrukcja, emulgacja.

Młodzież była zaskoczona efektami jakie można uzyskać używając ciekłego azotu. Te spektakularne efekty oraz spożywanie produktów poddanych jego działaniu są wyjątkowym kulinarnym przeżyciem. Mgła z zamrożonych pianek i owoców wydostaje się nosem i ustami, co dla osób, które nigdy nie miały styczności z ciekłym azotem, jest nie lada zaskoczeniem.

Każdy mógł spróbować zrobić lody z białej czekolady czy bezy o smaku kawy. Mogliśmy spróbować także kawioru z pomarańczy.

Bardzo dziękujemy za ten niesamowity pokaz.

Magdalena Winiarz

Opublikowano w dniu: 8.06.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 6.06.2018 r.