ZST Mielec
Slider

„Polskie Skarby Kulinarne - Kulinarne Zjednoczenie Polski”

W dniu 04.10.2018r. młodzież z klas gastronomicznych Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu uczestniczyła w projekcie organizowanym przez MAKRO – Kulinarne Zjednoczenie Polski oraz w inauguracji trzeciej edycji programu Szef dla Młodych Talentów.

W wydarzeniu udział wzięło kilkaset osób, w tym przedstawiciele branży gastronomicznej, uczniowie szkół oraz klas gastronomicznych, którzy rozwijają swoje umiejętności kulinarne. Organizatorzy przygotowali stanowiska z degustacją potraw pochodzących z różnych zaborów, kuchni żydowskiej oraz wojskowej – goście mieli okazję posmakować m.in. fasolki po bretońsku, bułek Piłsudskiego, karpia po żydowsku oraz sera z ziemniaków zwanego parmezanem.

Selekcji oryginalnych receptur dokonał profesor Jarosław Dumanowski, kierujący Centrum dziedzictwa Kulinarnego na wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Na uczestników czekały także pokazy kulinarne, prowadzone przez szefów kuchni: Pawła Serafin, Michała Bałazy, Philippe Abraham, Wojciech Harapkiewicz, Piotr Kaciuba, Michał Arciszewki, Mariusz Bizub, Przemysław Błaszczyk, Dżenneta Bogdanowicz, Łukasz Cichy, Janusz Fic, Jarek walczyk i inni.

Szefowie kuchni nie tylko przełożyli dawne przepisy na język współczesnej gastronomii, ale wzbogacili je także o elementy charakterystyczne dla regionów czy kuchni, które na co dzień reprezentują.

Dziękujemy bardzo za zaproszenie.

Opiekunami i organizatorkami wyjazdu były nauczycielki: Magdalena Winiarz i Marta Pluta.

Opublikowano w dniu: 8.10.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 7.10.2018 r.