ZST Mielec
Slider

„Zboża najwyższej jakości – Powrót do zbóż pradawnych”

W dniu 09.11.2018r. dwie dwuosobowe grupy w składzie: Daniel Czaja, Iwona Kubat oraz Jakub Bajor i Wiktoria Kłoda wzięły udział w eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu „Zboża najwyższej jakości – Powrót do zbóż pradawnych”. Konkurs odbył się w Zespole Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie.

Celem konkursu było:

  • rozwój i poprawa inicjatyw społecznych na obszarze lokalnym i regionalnym,
  • budowanie świadomości oraz edukacja w zakresie spożycia zbóż w Polsce,
  • po stronie konsumentów zadanie ma zwiększyć świadome wykorzystanie różnych odmian zbóż w wielu postaciach (przetworzone i nieprzetworzone) jako składnika zróżnicowanej diety.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych wykazali się bardzo wysokim zaangażowaniem i wiedzą z zakresu prastarych zbóż. Poziom konkursu był wysoki, ale nasza młodzież świetnie sobie poradziła.

Daniel i Iwona przygotowali zupę pieczarkową z makaronem z samopszy, polędwiczkę na orkiszowym runie oraz brownie z kaszy jaglanej. Samodzielnie wykonali makarony z orkiszu, puree z pieczonej dyni i buraka, polędwiczkę otulili mchem z czosnku niedźwiedziego, płatków z płaskurki i samopszy. Do tego były jeszcze kurki podsmażone na masełku i marchewki ugotowane w mleczku kokosowym. Wszystkie warzywa użyte do wykonania potraw pochodziły z przydomowego, ekologicznego ogródka. Jurorów zachwycił deser - brownie z kaszy jaglanej posypane pudrem z buraka z dodatkiem świeżej maliny.

Jakub i Wiktoria upiekli pyszne chleby i bułki. Wykorzystali do ich wykonania prastare zboża: płaskurka, samopszy, orkisz. Podali je z ekologicznym miodem oraz własnoręcznie wykonanym masłem z dodatkiem czosnku niedźwiedziego.

Obie drużyny zajęły 3 miejsce na etapie wojewódzkim. Oprócz nagród rzeczowych, uzyskali nominację do udziału w pokazach kulinarnych na EKOGALI w Jasionce k/Rzeszowa w miesiącu grudniu.

Bardzo dziękujemy panu Czesławowi Meus za zaproszenie naszej szkoły i cenne wskazówki dla uczniów podczas konkursu. Uczniowie wyjechali z Rzeszowa bardzo zadowoleni i dumni ze swojej pracy.

W komisji konkursowej byli przedstawiciele: KOWR – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Klastra Podkarpackie Smaki.

Konkurs sfinansowany był z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Uczniów do konkursu przygotowywała p. Magdalena Winiarz.

Opublikowano w dniu: 21.10.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 20.10.2018 r.

Czytany 2741 razy