ZST Mielec
Slider

Uczestnicy projektu DOVES programu ERASMUS+ w Estonii

W dniach 21-27.10.2018 roku odbyła się już trzecia partnerska wizyta projektowa. Tym razem uczniowie biorący udział w projekcie unijnym "DOVES - Detectives Of ViolencE in Schools", programu Erasmus+ odwiedzili młodzież w estońskiej szkole w miejscowości Kohtla-Jarve.

Sześcioro uczniów Wiktoria Kośla z kl. 1AI, Karolina Kusak i Justyna Załucka z kl. 2DG, Jakub Popiołek i Jakub Rozmus z kl. 2BI oraz Mateusz Mazur z kl. 2LC wraz z opiekunami mgr Małgorzatą Buś i mgr Grzegorzem Kardysiem pojechali w podróż przez kraje bałtyckie, aby dotrzeć do małej estońskiej miejscowości położonej nad Zatoką Fińską niedaleko granicy z Federacją Rosyjską.

Pierwszym przystankiem w długiej podróży było Wilno na Litwie, gdzie przewodnik opowiedział o historii i pokazał najciekawsze zakątki miasta, które pełne są polskich akcentów m.in. Ostrą Bramę czy cmentarz na Rossie, gdzie pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce.

Podczas pobytu w Estonii młodzież z czterech szkół partnerskich z Rumunii, Grecji, Polski i Estonii uczestniczyła w warsztatach projektowych oraz zajęciach sportowych zorganizowanych w szkole Kohtla-Jarve Tammiku Pohikool. Przyjemnością było oglądanie koncertu powitalnego w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli ze szkoły goszczącej. Każdy kolejny dzień był pełen atrakcji, zwiedzania i budowania przyjaźni między rówieśnikami z odległych szkół. Młodzież i nauczyciele mieli okazję poznać rzemiosło wyplatania koszyków w Centrum Rękodzieła w Avinurme. Nie było to łatwe zadanie, ale każdy wyplótł własny koszyczek, który przyda się podczas Świąt Wielkanocnych. Kolejną atrakcją była wizyta w Centrum Nauki AHHAA w Tartu, gdzie na koniec pobytu odbyła się lekcja o wodzie. Nie tylko więc zabawa ale i nauka czekała na uczestników projektu. Gospodarze naszego pobytu zorganizowali również zwiedzanie stolicy Estonii - Tallinna, a tam między innymi starówki, wieży telewizyjnej, wioski olimpijskiej, cerkwi św. Mikołaja, soboru św. Aleksandra Newskiego oraz zamku na wzgórzu Toompea z basztą „Długi Herman”. W ostatni dzień pobytu w Estonii zwiedziliśmy zamek w Narvie, mieście na granicy estońsko - rosyjskiej.

Pobyt w Estonii był wspaniałą okazją do komunikowania się nie tylko w języku angielskim, ale i rosyjskim. Młodzież chętnie uczyła się nowych zwrotów w egzotycznych dla nich językach, a po zajęciach w szkole spędzała wspólnie wolny czas. Mieszkając u swoich rówieśników, uczestnicy projektu poznali kulturę, zwyczaje i kuchnię estońską.

W drodze do Polski zaplanowany był jeszcze jeden przystanek - Ryga, stolica Łotwy. Pięknie odnowione Stare Miasto zrobiło na każdym ogromne wrażenie.

Pomimo zimnego klimatu i niskich temperatur pożegnanie było wyjątkowo gorące i pełne łez. Przed nami ostatnie spotkanie projektowe, tym razem Zespół Szkół Technicznych będzie gościł międzynarodowych uczestników projektu DOVES, a spotkamy się już 1 kwietnia 2019 (i nie jest to Prima Aprilis). Do zobaczenia w Mielcu.

Oprac.: mgr M. Buś

Opublikowano w dniu: 6.11.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 6.11.2018 r.